Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Užice na Internetu
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Svercovano meso unistava domace stocare  (Pročitano 994 puta)
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« poslato: 23.04.2007. 18:07:22 »

http://www.kurir-info.co.yu/arhiva/2007/april/23/SR-01-23042007.shtml

SUMNJIVA GOVEDINA

Stočari iz okoline Požege i Užica propadaju zbog jeftinijeg švercovanog mesa

UŽICE - Stočari iz sela Lužničke doline, između Požege i Užica, tvrde da je poslednjih nekoliko meseci naglo pala potražnja za mesom koje oni proizvode, i da već mesecima ne uspevaju da prodaju krave, volove i junad, jer je uvozno meso mnogo jeftinije. Naši sagovornici iz ovih sela poznatih po razvijenoj poljoprivrednoj proizvodnji, koji su zamolili da ostanu anonimni, kažu da im dosadašnji kupci, koji snabdevaju mesare u ovom kraju Srbije, uglavnom kažu da iz "uvoza" nabavljaju daleko jeftinije meso. Mesare čistu krtinu nabavljaju za 250 dinara po kilogramu, što znači da ovdašnji proizvođači nikako ne mogu da se "uklope" u tu cenu.

- Imam par tovljenih volova koji su teški 18 tovara i koji su spremni za prodaju, ali već dva meseca ne uspevam da nađem kupca. Zimus su se volovi prodavali po 1,65 evra po kilogramu, a sada ne mogu da ih prodam ni za evro i po. Nudio sam ih ljudima koji rade za mesare, ali su mi otvoreno rekli da butove dobijaju upola cene i da nemaju račun ni ako moje volove plate evro i po po kilogramu - kaže jedan od naših sagovornika. Stočar iz Ribaševine koji u štali ovih dana ima petnaestak krava, i koji je prošle godine, sa sedam krava i tri junice u štali, isporučio više od 55.000 litara mleka, veli da su seljaci ovakvim stanjem na tržištu ne samo ucenjeni već i potcenjeni.

- Evidentno je da je poslednja tri meseca na domaće tržište ušla izvesna količina mesa sa strane i da je zbog toga stala prodaja. Ako se radi o legalnom uvozu, onda bi Vlada trebalo da nam kaže ko je odobrio taj uvoz, do kada će on trajati, koje količine mesa će biti uvezene, da bismo mi seljaci koji se bavimo proizvodnjom i od toga živimo znali do kada ćemo propadati. Ako se kojim slučajem radi o nelegalnom uvozu mesa, o švercu, onda je pitanje kako to meso ulazi na naše tržište, da li ga neko kontroliše, da li za taj šverc zna ministar trgovine i turizma, šta radi policija i inspekcijske službe koje bi trebalo to da kontrolišu. Ako država kaže da nema ni šverca, ni uvoza mesa, onda bi trebalo da nam objasne zašto je poslednjih meseci pala potražnja za mesom koje mi proizvodimo - kaže naš sagovornik.

NIKO NE ZNA ODAKLE MESO STIŽE

Koliko stranog mesa ulazi u Srbiju, odakle je i kojim kanalima stiže, poljoprivrednici iz sela između Požege i Užica, kako kažu, ne znaju. Jedino u šta su sigurni i što osećaju na svojoj koži jeste da su se veće količine mesa sa strane pojavile na tržištu, i da zbog toga oni propadaju. Podsećaju da se krajem februara u novinama pojavila vest da je u selu kod Novog Pazara policija pronašla šest tona švercovanog mesa bez ikakve dokumentacije.

- Ranije smo čitali u štampi da je takvo meso otkrivano i po Pešteru, a jednom, koliko se sećamo, i između Kraljeva i Čačka, zato pitamo - ako je toliko mesa otkriveno, koliko je prošvercovano? Čitali smo prošle godine da je orlovima u kanjonu Uvca kod Nove Varoši bačeno meso koje je oduzeto od švercera, ali je nestalo tokom noći! Nismo posle našli vest da li je to meso nađeno ili je završilo u mesarama po Srbiji! U štampi se već mesecima piše o švercerskim kanalima koji vode preko planina između Kosova i ovog dela Srbije - kažu naši sagovornici.

ZORAN ŠAPONJIĆ - (SINA)
Sačuvana

Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  



Užice na Internetu
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.987 sekundi sa 32 upita.