Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Užice na Internetu
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Valjaonica bakra negoduje zbog kursa dinara  (Pročitano 2150 puta)
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« poslato: 29.05.2007. 19:19:39 »

http://www.kurir-info.co.yu/arhiva/2007/maj/29/SR-02-29052007.shtml

29. maj 2007.

ZBOG DINARA IZGUBILI 2.000.000 €

Precenjen kurs dinara upropastio Valjaonicu bakra u Sevojnu!

UŽICE - Precenjen kurs dinara odnosno destimulativna politika Vlade Srbije koštali su Valjaonicu bakra u Sevojnu samo u 2006. godini ravno dva miliona evra - tvrde u ovom preduzeću! Valjaonica je u 2006. godini imala proizvodnju od 33.000 tona, od toga je 90 posto izvezeno i ostvaren je prihod od 80 miliona evra.

- Po tom rezultatu smo među prvih deset izvoznika u Srbiji, ali da nije bilo precenjenog kursa dinara i diskriminatorske politike prema aktivnim izvoznicima, bili bismo među prva dva izvoznika u Srbiji, a dobitak preduzeća bio bi znatno veći. Ovako, naš poslovni rezultat je - virtuelan, kaže Dragan Subotić, direktor Valjaonice bakra u Sevojnu.

U ovom preduzeću, u kome trenutno radi 1.400 radnika, posebno ističu i podatak da su u 2006. godini ostvarili proizvodnju od 23 tone po radniku, i da su u odnosu na 2005. godinu povećali produktivnost za 15 posto. Prosečna plata po radniku u 2006. godini bila je 21.614 dinara.

Z. ŠAPONJIĆ - (SINA)
Sačuvana

Vlad Dracul
Experimental Period
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milic Filipovic
Mesto: Pozega
Lokacija: Bakionica
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 1876




« Odgovor #1 poslato: 30.05.2007. 18:53:17 »

Ma ove gluposti opet?!? Pa ako oni misle da zarade na kursnim razlikama bolje da ih nema!!!
Sačuvana
kockalone
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Nenad
Mesto: Uzice
Država: Zerbia
Horoskop: Bik
Poruke: 6


« Odgovor #2 poslato: 30.05.2007. 19:54:30 »

Nije stvar u tome,jer ukoliko kurs klizi u duzem periodu onda nema problema, ali prosle godine je kurs apresirao(porastao) za 10 din po evru za samo par meseci.Pomnozite to sa realizacijom valjaonice koja obrce desetine miliona evra godisnje.To nije dobro jer kurs mora da bude stabilan,a guverner naravno brani postupke NBS.
Sačuvana
Vlad Dracul
Experimental Period
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milic Filipovic
Mesto: Pozega
Lokacija: Bakionica
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 1876




« Odgovor #3 poslato: 31.05.2007. 00:32:05 »

Ja ne pricam o guverneru i branjenju NBS vec o realnim poslovnim potezima jedne fabrike.. nestabilnost dinara nikako nije dobra ali ukoliko nestabilnost znaci da kurs dinara ima tendenciju opadanja moze da znaci 2 stvari popravljanje stanja u nasoj privredi - smanjila se inflacija tj nestala potpuno imamo drugi efekat tzv. deflacije ili u ovom slucaju NBS je iskoristila devizne rezerve da pokrije pad kursa sto je malo i vestacki ali je dobro za gradjane Srbije koji su trenutno u jezivim dugovima na koje je primenljiva devizna klauzula sto znaci da se kamata u tom slucaju smanjuje i ako se stavi na tas firme koje izvoze nesto i ocekuju da profitiraju na kursnoj razlici i bankari koji zvog deviznih klauzula imaju vecu dobit od kamata ili narod Srbije ja mislim da je bolje dati podrsku narodu nego zelenasima (citaj banke) i firmama koje su postale toliko arogantne i lenje jer godinama profitiraju od inflacije koja jede nasu privredu!
Sačuvana
kockalone
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Nenad
Mesto: Uzice
Država: Zerbia
Horoskop: Bik
Poruke: 6


« Odgovor #4 poslato: 31.05.2007. 02:29:19 »

Konacno sam nasao coveka sa kojim cu da debatujem o ekonomiji posto mi je to struka.
Naravno da se slazem sa tobom da je bolje imati siroke efekte na narod u jeftinijim kreditima i jeftinijoj robi(manje dinara za npr. majicu od deset E).
medjutim nasa privreda je u transition-u,sto znaci velika investiciona ulaganja,kresanje troskova i pokusaj da se konsoliduje.Kurs je previse brzo oscilirao,za oko 13%!!podvlacim prebrzo, jer firme sklapaju dugorocne ugovore! Ja kupim repromaterijal za 10 mil eura po kursu od 88 din(880 mil din) a prodam proizvod za 10 mil eura po kursu od 80 din(samo 800 mil din) i to u razmaku od samo mesecak dana, a ugovor sa strancem mora da se postuje.E to je to, ali dugorocno gledano firme moraju da se razvijaju na bazi efikasnosti i produktivnosti a ne na kursu.Tu se slazemo
Sačuvana
Vlad Dracul
Experimental Period
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milic Filipovic
Mesto: Pozega
Lokacija: Bakionica
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 1876




« Odgovor #5 poslato: 31.05.2007. 04:21:38 »

Eh i meni treba neko za iskrenu debatu kome ne moram da objasnjavam ekonomske pojmove Wink slazem se ja sa tobom da je oscilacija kursa bila previse brza cek iznenadna! I malo sam preterao napadajuci direktno Valjaonicu ali poenta je da oni to (nestabilnost valute) u drzavi u kojoj posluju moraju uvek da imaju na umu s tim da imaju velike poreske olaksice u svom radu obzirom da je vlasnik iste registrovao svoje preduzece na Kipru sto je off shore tako da oni malo previse kukakju ovde!

Da budemo realni ako se stavi na vagu efekat je bio vise pozitivan nego negativan po drzavu i svakako u buduce to treba raditi dosta sporije - u normalnim uslovima tj. deflaciji to i ne ide brzo samo vestackim kontrolisanjem kursa se dogodi da on padne tako mnogo za tako kratak period - mora daleko sporije da bi imalo vise efekta i da bi dalo izvoznicima vremena da se adaptiraju na promene koje dolaze - obzirom da velikih izvoznika i nema previse u ovoj drzavi (na nasu veliku zalost) oni mogu cak biti unapred obavesteni od NBS jer ovde smo svi zajedno da idemo napred zar ne?
Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  



Užice na Internetu
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 3.191 sekundi sa 32 upita.