Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Užice na Internetu
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Samogradnja za wireless  (Pročitano 15235 puta)
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« poslato: 30.03.2005. 20:03:39 »

Ko hoce sam da istrazuje i konstruise za njega postoji dosta informacija na samom sajtu http://wireless.uzice.net

Preporucujem da se pogleda strana Linkovi kao i strana Uputstva a verovatno je internesantno procitati i Oprema.

Inace, za samogradnju nije potrebno cak ni mnogo truda. Posto se radi o veoma visokoj frekvenciji, antene su malih dimenzija i mogu se praviti od svakojakog materijala koji je manje-vise lako dostupan. Ostalo sto se moze raditi saomstalno to su kutije za smestanje uredjaja napolju, kablovi i neke sitnice. Same wireless uredjaje, naravno, ne cekujte da mozete praviti.

Ako imate nekih planova ili pitanja uvezi gradnje pitajte u ovoj temi. Siguran sam da cemo moci da nadjemo dosta korisnih informacija.
Sačuvana

filler
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Filipos Domesticus
Mesto: Ispred Ekrana
Lokacija: Ni na nebu ni na zamlji
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Bik
Poruke: 1431


..::Hackintosh 10.5.6::..



WWW
« Odgovor #1 poslato: 30.03.2005. 20:35:47 »

Ajde da krenemo od necega osnovnog, ja sam skidao skoro uputstvo za jednu omni antenu koja ne zahteva ni mnogo truda ni mnogo znanja a postize solidne rezultate. Zasto ne bi ponudili upravo te antene koje ce da odrade posao ljudima koji zele da se povezu u uzice.net ? AP je naravno potrebna i neophodna investicija.

   Mene zanima, da li je ta "kantena" bidirectional? Tj. da li moze da prima i salje signale ili samo da prima.

    Da li bi bilo pametno korisnike koji su vec na switch-u vezati preko jednog ap-a na takvu antenu, mozda omni ?

    Koliko sam ja razumeo, za jednu konekciju bezicnim putem potrebno je da obojica imaju AP-e sa istom konfiguracijom i parametrima povezivanja, a ukoliko zeli jos korisnika potreban je jos jedan AP koji moze sve te signale da prihvati i neka  sirokougaona antena da poprima sve te signale ?
Sačuvana

Dell Inspiron 531
Hackintosh iDeneb 10.5.6
Voodoo kernel 9.5.0
AMD X2 4000+
4GB Kingstone 800MHz
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #2 poslato: 30.03.2005. 21:35:24 »

Malo si to pogresno shvatio smile

Svaka antena je i prijemna i predajna. Na nekim uredjajima se mogu korisiti odvojene antene za prijem i preaju ali je to retko i uglavnom nepotrebno.

Sto se tice samih antena, dele e na de vrste: omni i usmerene antene.

Pod omni antenom se smatra svaka antena koja ima kruzno zracenje, odnosno moze da komunicira sa uredjajima u krugu 360 stepeni oko sebe.

Antene koje nemaju kruzno zracenje su usmerene antene, a od konstrukcije zavisi kakva je usmerenost. Pravilo je, da sto je vece pojacanje antene, to je veca i usmerenost signala. Odnosno, da bude jasnije, antena ne pojacava signal nego ga koncentise usmeravanjem. Omni antena energiju koju dobije od uredjaja emituje u krug 360 stepeni oko sebe, a usmerena antena od 18 dB emituje signal sirine samo oko 25 stepeni pa tako postize jaci signal ali samo u tom pojasu koji pokriva.

U celom radio linku najvazniji element je antena. Ona je ta koja radikalno utice na domet, stabilnost i kvalitet veze. Zbog toga na antene uvek treba obratiti narocitu paznju a posebno ako se postavlja AP.

Funkcija AP-a je da prima korisnike u mrezu i to obicno korisnike koji mogu biti na proizvoljnoj lokaciji. Zbog toga se na AP stavljaju omni antene koje imaju kruzno zracenje. Medjutim, ta antena mora da bude kvalitetna i ja ne preporucujem samogradnju antena za tu namenu.

Naravno, samogradnja antena je ok ako to radi neko ko zna dovoljno i ima potrebnu opremu. Obicno, znanje nije problem,ali j eoprema za merenje antene uvek problem. Za frekvencije od 2.4 GHz koje se korsite za wireless oprema za merenje je veoma skupa i uglavnom je nedostupna. To direktno utice na sposobnost da se naprave dobre antene.

Kada se prave antene za klijente, kvalitet i dalje treba da bude prioritet ali se ne mora bas na njemu insistirati. Tu je pravilo da ako antena radi posao, onda je dobra. S obzirom da ona, uslovno receno, utice na kvalitet veze samo kod jednog klijenta, onda se tu moze progledati kroz prste ako nesto nije najbolje napravljeno.

Kada je AP u pitanju, antena mora savrseno da radi inace se to odrazava na kvalitet cele mreze.

Ne znam za koju si omni antenu nasao uputstvo za gradnju posto ih ima raznih. U svakom slucaju, na http://wireless.uzice.net/linkovi.htm imas poprilican spisak adresa sajtova sa opisima konstrukcija raznih antena.

Pretpostavjam da si naisao na konstrukiju za neku kolinearnu omni, posto se one najcesce koriste. Iako je konstrukcija naizgled laka, u stvari ta antena je nezgodna za pravljenje. Potrebna je velika preciznost u izradi svakog elementa i uz to dobr aoprema da bi se antena mogla premeriti i podesiti. Iskustva nekih nasih ljudi sa ovim antenama su uglavnom losa. Rezultati su nrpedvidljivi a cak i antene kojenaizgled dobro rade kada se premere spektralnim analizatorom pokazuju drasticna odstupanja od potrebnih karakteristika. Kolinearnu antenu ja najbolje kupiti, ali im cena nije bas privlacna.

Od omni antena, ja mogu da preporucim WaveGuide (ili Trevor). To je omni antena koja ima odlicne karakteristike i nije toliki prolem napraviti je s obzirom da joj se konstrukcija sastoji od jednog Al profila u kome se prave prorezi po poznatim proracunima. konstrukcija je takva da se antena moze praviti i masinski. Jedna tava antena se upravo i koristi na AP CRNA DAMA i pokazala se odlicna iako je domace proizvodnje. Kvaka kod ove antene je sto ima mnogo posla i nezgodna je za rucnu izradu. Ako neko ima CNC masinu na raspolaganju onda je pravljenje ovakve antene jenostavno.

Kad smo kod WaveGuide, ja sam nabavio jos jednu, doduse pravljeno od aluminijumskog lima a ne od profila. Nisam je testirao a inace je i nabavljena upravo radi postavljanja jos jednog AP-a u nasoj mrezi.


Za samogradnju klijentskih antena postoji vise opcija:

Kantena je sasvim korektna antena koju nije tesko napraviti ako se nadje konzerva odgovarajucih dimenzija. Pogodna je za kratka rastojanja, recimo do 500 m.

Yagi je ozbiljnija antena oko koje ima vise posla ali je izrada pojednostavljena s obzirom na male dimenzije, daje vece pojacanje od kantene.

Obe antene ipak traze preciznost izrade. Ja vise tipujem na antene kao sto su Horna ili 3d Corner, koje su tolerantne na diemnzije elemenata tako da u samogradnji, kada nijemoguce uvek postici preciznost a narocito ako nije moguce na kraju i premeriti antenu, teba da budu u stvari najgodnije - kako god ih sklepas one ce da rade korektno. 3D Cornercak ima i zavidne karakteristike jer isteruje pojacanje oko 16dB.

Kod izgradnje antena obicno se zanemaruje jedna bitna svar: montaza antene. Koliko se malim cini problem same gradnje toliko je veliki problem napraviti, recimo, nosac za antenu. Ontena mora da bude dobro ucvrscena na naku cev ili zid tako da se ne klima i n eljulja, jer na mikrotalasima svaki milimetar je vazan.

Treba takodje spakovati antenu tako da ona bude zasticena od kise, vetra, sunca, vlage, leda, prasine, cadji, golubljih govanaca, paukova i raznih buba. Sve to, sto se vremenom skupi na antene i u njenoj unutrasnjosti, degradira njene karakteristike.

Dodatni problem je sto antenu ne mozete tek tako samo staviti u plasicnu kutiju. Plastika koja se koristi mora biti provodna za mikrotalase. TO se sreom lako utvrdi, ubacite kutili ili komad u mikrotalasnu pec i ostavie 5 minuta da se "kuva". Ako se plastika ne ugreje onda je dobra za antenu. Ako se ugreje, ne valja. ne znam zasto ali uvek savetuju da kada se radi ovaj test, u mikrotalasnu treba staviti i posudu sa vodom, milsim da za mikrotalasnu pec ne valja ako radi na prazno.

E da, kad smo kod mikrotalasne, ona radi bas na istim frekvencijama kao i bezicne mreze, tako da, kada se vrse merenja ne treba drzati ukljucenu mikrotalasnu. Ona emituje mnogo jaci signal nego bezicni uredjaji. Srecom, najveci deo te energije ostaje u samoj pecnici.

I da zavrsim za sada pricu o antenama konstatacijom da ja ipak smatram da, s obizorm na cene gotovih antena, samogradnjaostje za one koji to vole da rade. Sumnjam da usteda moze da bude razlog samogradnje, s obzirom koliko oko toga ima posla.

A da predjemo sad na samu strukturu mreze, mada to nije bas za ovu temu. Prvo cu da uputim na sam sajt gdeje to oko opreme mislim dovoljno detaljno objasnjeno
http://wireless.uzice.net/oprema.htm a da pojasnim par stvari kje vidim da te zbunjuju:

Prvo, AP je uredjaj koji sluzi za povzivanje klijenata u mrezu. Da bi mreza funkcionisala potreban je samo jedan AP da i se na njega mogli povezivati klijenti. AP ima funkciju slicno kao HUB ili SWITCH u LAN-u.

Klijenti ne moraju da iaju AP, stavise da bi se dva AP-a medjusobno povezala potreban je malo drugaciji protokol, koji i nije namenjen za klijente (potrazipdo WDS). Korisnik treba da ima WLAN karticu, koja ima istu funkciju kao i LAN kartica samo to koristi antenu za povezivanje na mrezu a ne UTP kabal. Postoje verzije WLAN kartica kao USB ili PCMCIA uredjaja ali rade na isti nacin.

Ono sto tebe zbunjuje je to sto se cesto AP uredjaji koriste kao klijenti. Vecina AP uredjaja mogu da rade i kao klijenti i kao AP-ovi. Kada se korsite kao klijneti onda ne rade kao AP-ovi i u sustini imaju istu funkciju kao i pomenuti WLAN uredjaji.

Razlog zasto se oni koriste je to sto se oni sa racunarom povezuju LAN kablom pa posto je ogranicenje duzen lan kabla 100 m, to znaci da AP uredjaj moze da se postavi na krov, blizu antene kako bi se obezbedio sto bolji prijem a da se signal od uredjaja do racunara vodi LAN kablom. Druga prednost je, da se, s obzirom da se kositi LAN kabal za povezivanje, preko jednog uredjaja moze u mrezu spojiti i vise racunara. Ako se povezuje smao jedan racunar, a antena montira blizu njega onda uopste nema potrebe za koriscenje AP uredjaja u klijentskom rezimu. E sad, do sada samo je jedan klijent kod nas biopovezan korsiteci PCI WLAN karticu ali je i on od skora presao na AP klijent zbog veceg komfora i potrebe da poveze jos jedan racunar.

U svakom slucaju, kada se AP koristi kao klijent, onda to uvek treba i naglasiti tako sto ce se reci da se koristiti AP klijent (mozemo koristiti i skracenicu APC)

Eto oduzih ja malo...
Sačuvana

filler
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Filipos Domesticus
Mesto: Ispred Ekrana
Lokacija: Ni na nebu ni na zamlji
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Bik
Poruke: 1431


..::Hackintosh 10.5.6::..



WWW
8)
« Odgovor #3 poslato: 30.03.2005. 23:16:53 »

Detaljno, nema sta. Hvala, pojasnio si mi skoro sve stvarchice, ali znas mene - ja bi to sve voleo da vidim i u praksi smile smile Dok ja to ne probam, ne vidim, ne montiram, ne cacnem nista smile Evo upravo sam skinuo uputstvo za kantenu  pa cu posle da je build-ujem pa da nagovaram komsiju da se veze a njegovo mesto je idealno, nema 200m i vidi tvoju antenu savrseno.


 Hvala na tekstu, stvarno bio sam sludjen tim AP-om i nisam skoro nista shvatao sto se tice toga, sto neko ima UTP do AP-a, neko wi-fi neko nema AP. Reko "sunce ti" kolko toga ima...  :mrgreen:
Sačuvana

Dell Inspiron 531
Hackintosh iDeneb 10.5.6
Voodoo kernel 9.5.0
AMD X2 4000+
4GB Kingstone 800MHz
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #4 poslato: 07.05.2005. 00:14:12 »

EVo odlican tekst koji objasnjava koliko su antene bitne u wireless mreyama.

http://yu1aw.ba-karlsruhe.de/Vaznost%20antena%20u%20Wi%20FI.pdf
Sačuvana

Filip
provereni korisnici
posetilac
**
Poruke: 35



« Odgovor #5 poslato: 28.09.2005. 18:32:15 »

Nije mi u potpunosti jasno koja je uloga kratkospojnika.
Sačuvana

..Yes, there are two paths you can go by, but in the long run
    There's still time to change the road you're on...
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #6 poslato: 28.09.2005. 19:45:43 »

Kratkospojnik je kabal koji obicno sluzi kao adapter. Na ntenama su uglavnom N konektori a takodje i na debele CFD 400 kablove se stavlja N konektor, dok uredjaji imaju obino SMA prikljucak za antenu a takav konektor ne moze da se stavi na debele kablove.  Kratkospojnik se rpavi od katkog tanjeg CFD 200 kabla na koji se sa jedne strane stavi RP-SMA a sa druge N konektor.

U zargonu ga cesto zovu i pigtail posto je on obicno veoma kratak i lici na praseci repic.

Mi ga vrlo cesto koristimo da direktno spojimo uredjaj sa antenom ako je on montiran dovoljno blizu antene.
Sačuvana

Filip
provereni korisnici
posetilac
**
Poruke: 35



« Odgovor #7 poslato: 04.10.2005. 05:54:54 »

Hvala na objasnjenju.
A ja mislio da se SMA konektor moze montirati na debeli antenski kabal.
Sačuvana

..Yes, there are two paths you can go by, but in the long run
    There's still time to change the road you're on...
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  



Užice na Internetu
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.859 sekundi sa 33 upita.