KDE 4.1Predstavljanje KDE 4 je obeležilo predstavljanje novog Plasma desktopa, koji omogućuje, na samo panel, već i dodatke (ili “plasmoid”) koji proširuju desktop dalje. U KDE 4.1, jedna od najpoželjnijih novina u Plasmi je mogućnost korišćenja više panela, kao i podešavanje njihove veličine. Sada se panel može podešavati klikom na Plasma ikonu (podrazumevano je u desnom uglu panela), koja donosi veliki broj opcija za podešavanje panela. Ovde takođe možete i da promenite raspored sadržaja na panelu jednostavnim povlačenjem objekta vašim mišem na mesto koje želite.
Najkontraverznije reakcije za vreme razvoja KDE 4.1 dobila je izjava o uklanjanju ikona sa desktopa. Zapravo, desktop ikone u ovoj verziji postoje, samo se njima upravlja na drugačiji način. Ova verzija je predstavila plasmoid za pregledanje foldera ( eng. Folder View ), koji možete postaviti na desktop i na taj način videti sadržaj bilo kog direktorijuma na vašem desktopu. Većina distribucija se odlučila za podrazumevana podešavanja kojima se prikazuje sadržaj u desktop direktorijumu, ali vi više niste ograničeni da imate samo sadržaj desktop direktorijuma prikazan na desktopu, sada možete dodati više primeraka “Folder View” plasmoida, i da pri tome svaki od njih prikazuje dugi direktorijum.
KDE 4.1 takođe i izgleda lepše. Iako koristi istu temu kao i KDE 4.0, programeri su je unapredili mnogim sitnim podešavanjim. Desktop plasmoidi više nemaju extremno tanke granice, transparentni ( providni ) objekti izgledaju jasnije, KDE menadžer za prijavljivanje i uvodni ekran imaju novu temu, i prilagođena verzija Oxygen dekoracije prozora (nazvana Ozone) je uključena i bolje se uklapa. Plasma takođe ima svoje teme (nezavisno od KDE desktop teme) sa nekoliko različitih tama koje koje možete menajati po želji.
Podrazumevane application su iste kao i ranije, sa Konquerorom kao podrazumevani Web čitač, Dolphin kao fajl menadžer, Gwenview se brine za pregled slika, Kopete za komunikaciju sa vašim prijateljima, i JuK za slušanje muzike. Iako se čini da Konqueror ne nudi mogućnosti u istom nivou kao što Firefox i Opera to čine, to je ipak veoma solidna aplikacija. Iz KDE 3 po prvi put u KDE 4 se našao i Kontact, kao i KDE CD Player.
KDE 4.1 sada ima i minimalistični Dragon Player za gledanje video snimaka, pregled stabla direktorijuma i mogućnost korišćenja jezičaka ( tab ) u Dolphinu, zajedno sa nekoliko unapređenja u Gwenview.
Sa svim novim mogućnostima, mnogi će pomisliti da KDE 4 radi veom sporo, ali zapravo sve radi brzo i glatko, zajedno sa desktop efektima, i to na skromnom računaru sa 1.6GHz.
http://planeta.ubuntusrbija.org/2008/07/30/olujicz/208/