Ima slučajeva kada korsinici nemaju hosting, odnosno žele da domenhostuju na nekom svom računaru koji nema DNS. TO je moguće korišćenjem nekog nezavisnog DNS servera kao što je xname.org (
www.xname.org). Ovaj server možete korsititi bespaltno a omogućava vam uobičajena DNS podešavanja.
Otvorite nalog na xname.org a zatim pokrenite opciju create zone. Time pokrećete poroceduru podešavanaj DNS-a za novi domen. U polje Zone upišite pun naziv domena koji želote da registrujete, recimo nekidomen.iz.rs. Za zone tzpe odaberite opciju primary. Opciju Use following zone template istavite na NONE. Kliknite na dugme Create.
Zona će ovim biti kreirana. Sada treba daje podesite, a podešavanej ćete započeti klikom na link modification interface. Biće vam prikazan obrazac za podešavanje DNS zone.
Global Params, SO Parameters, Name server polaj ostavite tako kako jesu. To je unapred pordešeno kako treba i ne treba ih menjati.
Mail Exchanger slogovi pokazuju gde se nalazi mail server za vaš domen. Ako nemate mail server, ostavite ovo prazno. Ako ga imate treba da unesete odgovarajuće MX slogove.
Kao primer, evo kako treba dabudu podešeni MX slogovi ako za email korsitite Google Apps.
5 ALT1.ASPMX.L.GOOGLE.COM. default
1 ASPMX.L.GOOGLE.COM. default
5 ALT2.ASPMX.L.GOOGLE.COM. default
10 ASPMX2.GOOGLEMAIL.COM. default
10 ASPMX3.GOOGLEMAIL.COM. default
10 ASPMX4.GOOGLEMAIL.COM. default
10 ASPMX5.GOOGLEMAIL.COM. default
Obratite pažnju na tačku iza oznake google domena. Ona je obavezna!
Address (A) records služi za dodeljivanje IP adrese domenu. Ako je recimo adresa vašeg servera 87.45.85.112 ond amožete upisati sledeći slog:
nekidomen.iz.rs. 87.45.85.112 default
To će domenu nekidomen.iz.rs dodeliti IP adresu 87.45.85.112, tako da kada neko ukuca u veb čitač domen, pristupičće serveru na dodeljenoj mu IP adresi.
Obratite pažnju da je i ovde stavljena tačka iza naziva domena. Objasniću sada ukratko zbog čeka. U DNS možete upisivati puno ili skraćeno ime domena. Puno ime domena je celokupna adresa kao što je nekidomen.iz.rs. Ako ste uneli pun domen onda morate staviti tačku na kraj, kako bi DNS server znao da je to pun domen i tako ga i tretirao. Ako ne stavite tačku na kraj, onda DNS server smatra daje to skraćena oznaka domena. Skraćena oznaka se korsiti tako što se doda na osnovni domen dodeljen zoni i tako formira puna oznaka domena. Na primer, ako želite da u DNS upišete adres FTP server ftp.nekidomen.iz.rs, A slog možete napisati ovako:
ftp 87.45.85.112 default
Skraćena oznaka je 'ftp' a pošto nema tačke iza nje, to DNS serveru znači da će pun domen formirati tako što će skraćenu oznaku staviti na oznaku osnovnog domena (u našem slučaju osnovni domen je nekidomen.iz.rs) pa će tako pun domen glasiti ftp.nekidomen.iz.rs i biće mu dodeljena IP adresa 87.45.85.112.
Međutim, nepraktično je za svaki domenupisivati IP adresu, jer najčešće se većina ili svi domeni nalaze na istoj adresi, pa ako dođe do promene IP adrese (što niej retkost) ond amoramo da menjamo sve slogove u zoni). Zbog toga postoje Canonical name (CNAME) slogovi u DNS-u. Oni rade slično kao i A slogovi s tom razlikom da se domenu ne navodi IP adresa nego ime drugog domena čiju IP adresu treba korsititi. Pošto je naš ftp server iz primera na istoj IP adresi kao i osnovni domen, mogli smo umesto A sloga da napišemo CNAME slog:
ftp CNAME nekidomen.iz.rs. default
Ovo znači da domen ftp.nekidomen.iz.rs ima istu IP adresu kao domen nekidomen.iz.rs. Obratite pažnju na tačku jer i ovde važe ista pravila.
CNAME iskorsitite da podesite i www domen tako što ćete upisati:
www CNAME nekidomen.iz.rs. default
Ako koristite GoogleApps, onda verovatno želite da podesite zgodan domen za email. Uradite to ovako:
mail ghs.google.com. default
Od sada će vam Google Email biti dostupan na adresi mail.nekidomen.iz.rs
U zoni možete podešavati i domene veće dubine. Na primer:
mail.poddomen CNAME nekidomen.iz.rs. default
Ovo će napraviti domen mail.poddomen.nekidomen.iz.rs koji će imati istu IP adresu kao i nekidomen.iz.rs.
TEXT slogovi i Sub Zones u DNS-u će vam ređe trebati tako da ćemo ih preskočiti.
E sada, kliknite na Generate zone configuration da bi ste zaista upisali podešene slogove u zonu. Sada je potrebno da sačekate neko vreme da Xname obrati vaš upis i aktivira podatke u zoni. Za to j epotrebno neko vreme, obično za par sati izmene budu vidljive.
To đete proveriti tako što odete na
http://www.iz.rs/dnslookup.php. U polje Domen za proveru ukucajte nekidomen.iz.rs a u polje DNS ukucajte ns1.xname.org. Pustite proveru i ako vam alatka prikaže podatke u zoni onako kako ste ih uneli, znači da je sve u redu. Ako ne prikaže sačekajte i probajte kasnije.
Tek kada vam dnslookup pokaže ispravne podatke u DNS-u otiđite na
www.iz.rs i registrujte domen. Prilikom registracije, sajt proverava da li je DNS zona ispravno podešena i ako je sve u redu, domen će biti registrovan. opet, potrebno je sačekati neko vreme da domen zaista bude i vidljiv na Internetu, mada, ako ste sve ispoštovali vrlo je verovatno da će biti vidljiv i odmah.