Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Electric power automobil !  (Pročitano 4255 puta)
hiphop
Gost
« poslato: 01.06.2004. 22:38:52 »

...

Evidentno je da je tehnologija , tehnika , nauka toliko iznapredovala da može znatno da prmeni život današnjice , ukoliko i sam nije promenjen i zavisan od uticaja modernih otkića .
Ali da li ste  se nekada zapitali šta bi bilo možda najradikalnije u izumuma koji bi mogli da stvarno utiču na blagodeti naših života ! ? Po meni energija je najbitnija u celoj priči .  GORIVO !! Čemu toliko ratovi oko resursa sa gorivom , zašto je struja skupa ? Negde nekako , ne znam ni ja kako  ali mislim da sam čuo informaciju da je konstruisan automobil sa tako rentabilnom potročnjom električne energije da bi cela svetska auto industija doživela krah kada bi on ušao u serijsku priozvodnju !! Nekeda je kako su mi stari pričali (uz logorsku vatru ) lol , EPS dolazio da otkine sve priljučke na alternstivne vidove energije koje su neki preduzumljivi pojedinci pokušavali da instaliraju !Pre svega na male hidroeketrane i tako već... Mislim da je to istina jer ovaj današnji represivni sistem mora da je imao jake korene u prošlosti kad je se zadržao u ovom obliku ! No never mind...

Samo hoću da kažem da pored sve priče o novim tehnologijama , u koje sam baš veliki zaljubljenik , mislim da je ovo paleolitno doba kada je u pitanju dotična oblast ljudske delatnosti ! Ispravite me ako grešim...ali moglo je to sigurno da se odradi mnogo drugačije...

fo' real

...
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #1 poslato: 08.12.2006. 15:47:54 »

Kada je električni automobil u pitanju, i tu je glavni problem skladištenje energije. AKumulatori su velikih dimenzija i veoma teški (skoro celi su od olova). Ipak, opet, početkom prošlog veka, u americi je postojalo mnogo vozila na struju. Zaista, kada bi smo se vremeplovom vratili u to doba, izgledalo bi nam kao u naučnofantastičnom filmu, zamislite recimo 1931 godinu i električna vozila na ulicama.

Električna vozila su masovno proizvođena ali opet kao radne mašine, uglavnom kao mala prevozna sredstva za dostavljače novina, mleka, prevoz unutar hala i slično. Tehnološki, električni motori nisu mogli da se mere sa tadašnjim motorima na ogransko gorivo, tako da su vremenom izbačena iz upotrebe, ali, još uvek ima sačuvanih takvih mašina a i u proizvodnji su za neke posebne namene, gde je potreban nizak nivo buke i odsustvo uzduvnih gasova.

Danas, sve veće automobilske kompanije rade na korišćenju električen energije za prevoz. Ipak, još uvek se ne radi o električnim automobilima već više hibridima. U automobil se ugrađuju i električni i klasičan motor. Funkcija električnog je da u što više prilika zamenjuje benzinski motor i tako pravi uštedu. Napajanje se vrši iz akumulatora koji se mogu puniti spolja ali s pune i u toku vošnje, ne samo dinamom povezanim na klasičan motor, već se koristi i energija kočenja. Umesto klasičnih kočnica ugrađuju se magnetne kočnice, koje dok su u funkciji u stvari proizvode električnu energiju.

Na taj način, u toku vođnje, akumulatori se dopunjavaju što omogućava mnogo veću autonomiju vozila i višestruko smanjuje potrošnju goriva

E sad, davnašnji san je potpuno električni automobil. Napravljen je. Automobil je luksuzan )cena je oko 100.000 dolara), ima trofazni četvroropolni motor na naizmeničnu struju koji postiže maksimalnih 13.500 obrtaja u minuti i troši 185 kW. Maksimalna brtina koju ovaj automobil može da razvije je nešto preko 210 km/h, a od 0 do 100 km-h postiže za četiri sekunde. Autonomija ovog automobila obezbeđuje da sa jednim punjenjem baterija pređe do 400 kilometara.

http://www.teslamotors.com
http://www.autobloggreen.com/2006/07/20/tesla-roadster-unveiled-in-santa-monica/

Ipak, iako je dobio ime po Tesli koji je idejni tvorac tehnologije ugrađene u ovakav automobil (tvrdi se da je Tesla napravio električni automobil 1931 godine), ovakav automobil nije Teslin san. Tesla je otišao još dalje, on je imaoideju da korsiti energiju iz etra za pogon automobila, tako da mu baterija nije potrebna i ne postoji ograničenje kretanja. O tome nekom drugom prilikom.
Sačuvana

Vlad Dracul
Experimental Period
urednik
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milic Filipovic
Mesto: Pozega
Lokacija: Bakionica
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 1876




« Odgovor #2 poslato: 09.12.2006. 09:32:37 »

Ovo je super.. mada ovo jos uvek moze samo da se sanja za nas obicne smrtnike Cheesy da se nadamo da ce napraviti i nesto za malo vece narodne mase seljak-smile
Sačuvana

Proud son of Svarog!!!
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #3 poslato: 09.12.2006. 14:42:03 »

Bitno je da tehnologija postoji. Cak sam skoro video da su uspeli da rese problem elektromotora malog broja obrtaja i velikog momenta sto je preduslov za mala elekticna vozila. Motori su vec u proizvodnji, a takve su velicine da se mogu ugraditi u tocak bicikla.

Po svemu sudeci, predjen je prag stvaranaj tehnologije, sad je sve u fazi omasovljenja proizvodnje i snizenja cene.
Sačuvana
Kojoks
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Nebojsha Kojovic
Mesto: Uzice
Lokacija: Uzice
Država: Srbija
FaceBook: ima
Horoskop: Vaga
Poruke: 390




« Odgovor #4 poslato: 16.02.2007. 20:39:54 »

Struja nije skupa. Da znate koliko koshta oprema za distribuciju elektrichne energije ne bi govorili da je skupa. A mora da se menja svaka 3 meseca. Samo jedan visokonaponski rastavljach koshta oko 100000 evra, a da negovorim o transformatorima, generatorima, i turbinama u elektranama.A za automobile na elektrichnu energiju mogu se napraviti da idu brze od sadashnjih super automobila na benzin ali je problem napraviti napajanje za takve elektromotore.        
Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 1.89 sekundi sa 35 upita.