Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1] 2  Sve
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Da Vincijev kod  (Pročitano 23005 puta)
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« poslato: 13.07.2005. 06:13:29 »

Sad je to aktuelno, a evo jednog clanka na tu temu

http://www.forteantimes.com/articles/193_davinci1.shtml
Sačuvana

ana_vangogh
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Poruke: 278



« Odgovor #1 poslato: 26.07.2005. 08:51:56 »

moj bato je citao knjigu ovih dana, pa je na jednom mestu nasao da je odnos nekih stvari tipa, kost podlaktice u odnosu na celu ruku, ili noge u odnosu na potkolenicu, ili odnos pcela i trutova u kosnici 1:1,1618, pa me merio po kuci ceo dan... ima i jos nekih par fora... izgleda da je zanimljivo... al ja bas i nisam neki ljubitelj citanja...  lol
Sačuvana

..svaki put, nebo zna, cuje glas, ti si sam i plasi te do smrti!!....
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #2 poslato: 21.09.2005. 05:59:03 »

Smatrate li da stavovi DaVincijevog koda, imaju osnovu?
Sačuvana

Prti bee gee
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Ime i prezime:
Jelena Nikolić
Mesto: Užice
Lokacija: Somewhere over the rainbow...
Horoskop: Rak
Poruke: 1293


I miss you...


« Odgovor #3 poslato: 21.09.2005. 13:40:37 »

Trazila sam 2-3 puta knjigu u biblioteci,ali bila je na citanju... Sad Ionako trenutno moram da se pozabavim glupim lektirama koje organski ne podnosim,pa nemam vremena za citanje knjiga koje volim! :evil:
Sačuvana

"You have to enjoy your job;you should wake up every day and love what you do...I honestly do...From the bottom of my heart to the depths of my soul.I'm truly happy."
Aaliyah Dana Haughton (1979-2001)
Top
provereni korisnici
skriboman
*****
Poruke: 3516



Najforumaš 2006
« Odgovor #4 poslato: 21.09.2005. 17:49:33 »

PA knjiga je imala da se kupi bash pe neki dan na sajmicu knjiga na vrhu trga .. .Bila je nekih300 dinara .. nisam siguran...
Pre neki dan gledao sam ..tj.  uhvatio mali deo emisije Davinchijev Kod na HRT... I ne mogu da verujem shta je on sve imao u glavi, kakve je spise sve imao .. shta je projektovao ... kako je secirao ljude .. kada su svi mislili da je bolesnik....
Treba prochitati knjigu.. Nisam je prochitao ali planiram ..
Sačuvana
nemesis
provereni korisnici
posetilac
**
Poruke: 36


« Odgovor #5 poslato: 21.09.2005. 18:41:32 »

e da inache i rimljani kad su koristili te brojeve u organizaciji vojske itd bili su baje kad su promenili vojnu organizaciju pukli su ko zvechke smile
Sačuvana
black_angel_421
[thoughts = irritation]
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Horoskop: Blizanci
Poruke: 1344


ignore the smoke.


WWW
« Odgovor #6 poslato: 22.09.2005. 09:19:54 »

Ako neko sluchajno ima knjigu i rad je da je da na chitanje... Neka se jawi!  Cheesy
Sačuvana

..& your liberation & your undulating dance in tantalising slowness.. & your distance that you chose, tell me - did you find all your explanations inside your diorama?..
أحدث الأرق من النو
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Žena
Horoskop: Jarac
Poruke: 3319




« Odgovor #7 poslato: 22.09.2005. 16:45:21 »

Samo znam da me je veroucitalj razocarao.. poceo je da prica o tom filmu.. ali nikako da kaze sta se radi u filmu.. i onda sam odustala od  slusanja.. stavila slusalice.. i pustila muziku...
a inache uhvatila sam deo.. kad je rekao da se poklapa neki deo u Bibliji.. sto nasa crkva opravdava.. a pose da je Isus Hrist bio covek.. koji je imao zenu i decu.. tako nekako.. ne sesam se bash..
Sačuvana
Nikanor
provereni korisnici
početnik
*
Poruke: 4


« Odgovor #8 poslato: 27.09.2005. 01:43:46 »

Odgovorno mogu da vam kazem da su svi podatci i ideja knjig Davincijev Kod bez istoriske podloge, nisam imao vremena da procitam celu knjigu ali sam cuo da je u pitanju odlican kriminalisticki roman.
Gledao sam film Tajna Davincijevog Koda, na samom pocetku stoji da je Katolicka Crkva u 13om veku pobila vise hiljada miroljubivih hriscana. To je netacan podatak jer to upste nisu bili hriscani vec Katari, opasna sekta Manihejaca koji su izmedju ostalog vrsili samoubistva u ime svoje vere. Takodje nisu bili miroljubivi vrec je u bitanju bio dug rat isprovocirran ubistvom Kastelnoa, papskog legata, a vise evropskih zemalja borilo se da zavede red na severu Spanije. KOd nas se ova sekta zvala Bogumili i siroj javnosti malo su poznati detalji njihove vere.
Joas jedan zanimljiv podatak koji se cujem u knjizi pominje je da je Nikejski sabor 325 godine tesnom vecinom izglasao Nikeo-carigradski simbol vere i tako osudio Arija. Svi izvori ukazuju na sasvim suprotno, naoime samo dva episkopa glasala su protiv.
Trebalo bi se jos dotaci i Nekih ucenja Gnostika i njihovih jevandjelja ali to nekom drugi put. Po meni zalosno je sto mnogi o znacajnim istoriskim licnostima i dogadjajima, poznatim umetnickim delima i nekim pojmovima iz Hriscanske vere saznaju prvo iz ove knjige cesto na izvitoperen nacin.
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #9 poslato: 27.09.2005. 09:16:03 »

Srecom, jos uvek se misljenja onih koji nisu pročitali, ali već zasigurno imaju čvrst stav povodom knjige (popravilu protivan) mnogo ne računaju.

Uistinu, ni ja noš uvek nisam pročitao ovu knjigu, tako da ne mogu da dam svoje mišljenje o njoj samoj, ali prateći reakcije uglavnom protivnika knjige, mogu da zaključim da uopšte nije važno da li je ona zasnovana na istorijskim činjenicama ili ne. Važno je što je otškrinula vrata ka razbijanju dogme.

Istorijski je poznato kako je hrišćanska crkva nastala i koliko je ona u stvari različita od izvornog hrišćanstva na kome je nastala i koliko se u svim vekovima svog postojanja trudila da zatre svaki trag o svom izvoru. Jedno od osnovnih načela hrišćanske crkve, bilo koje, je insistiranje na slepom verovanju sledbenika u učenje crkve i odsustvo bilo kakvog preispitivanja tačnosti tog učenja.

Da Vinčijev kod je pre svega jedan od pokušaja da se razbije ta dogma a da se u mraku religioznog slepila zažari makar mali crv sumnje, da se svaki sledbenik ipak zapita da li je sve to tako kako ga crkva uči.

DaVinčijev kod nje jedini pokušaj da se kroz pokazivanje moguće alternativne istorije u stvari pokaže koliko je religija kao takva u stvari proizvod mašte i kako je celo učenje moglo biti i drugačije da je to kojim slučajem odgovaralo onima koji su crkvu formirali a da bi i u tom drugom slučaju opet sve bilo isto, samo malo drugačije.
Sačuvana

The_lood
provereni korisnici
posetilac
**
Pol: Muškarac
Horoskop: Ovan
Poruke: 43



« Odgovor #10 poslato: 31.08.2006. 02:07:02 »

Knjiga je vise nego zanimljiva, i mogu vam reci da je xtra.
Sačuvana

This is where we hold them!This is where we fight!! This is where they die !!
King Leonidas
gorillaz
Just visiting...
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Boris Pjevčević
Mesto: Užice
Lokacija: The Hood
Država: Srbija
Horoskop: Jarac
Poruke: 1558


21-18-19-26-10-7


« Odgovor #11 poslato: 31.08.2006. 08:05:28 »

ma ima tu neshto ....
ne bi nauchnici bez veze pokushavali da provale ...
ali jbg
da vinchi je ostavio misteriju koja ce da ostane misterija josh ko zna koliko dugo  :-o  :-o
Sačuvana

What would U do if someone looked up in your future and told U there is no tomorrow ?
fon Manštajn
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Vaga
Poruke: 2726


we only come out at night


« Odgovor #12 poslato: 02.09.2006. 07:09:23 »

zanimljivo da vecina ljudi koji su pisali na ovu temu nisu procitali knjigu...sad bih ja moga da se istripujem i pisem ali necu, sasvim slucajno pre ''d.v. koda'' citao sam knjigu '' Otkrovenje templara''. Ova knjiga nije roman vec spad u publicistiku, i sa istoriske strane prilazi ovoj temi, i preporucio bi je svakome koje zaniteresovan, i zeli da sazna kako je to vrlo verovatni bilo i koje to sve izvrnuo kroz 2000 godina dugu istoriju...zakljuci u toj knjizi meni sada izgledaju vrlo logicno...

Sto se samog ''d.v. koda'' tice meni se ne svidja stil pisanja, bas je onako srednjoskolski, recimo novinarski, a nekim recenicama sam bas umirao od smeha...e sada nisam ja neki napaljeni koji kritikuje sve i sva. knjiga je ne sumljivo zanimljiva i moze da vam posluzi samo da raspirite mastu i interesovanje za tu temu, a posle ce te skonatiti da se mnogo mnogo ljudi jos davno bavilo tom pricom...pa ajde kada sam vec krenuo, mozete da procitate i ''Sveti gral, sveta krv''napisana `80-ih i videcete da je ''neko'' malo se bavio ''prepisivanjem''...
Sačuvana

Stand by me my apprentice
Be brave, clench fists.
cuHcx1HE
provereni korisnici
početnik
*
Poruke: 2


« Odgovor #13 poslato: 12.09.2006. 08:07:44 »

Bolja je kniga od filma, zar ne borise  :?:  :!:
Sačuvana
gorillaz
Just visiting...
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Boris Pjevčević
Mesto: Užice
Lokacija: The Hood
Država: Srbija
Horoskop: Jarac
Poruke: 1558


21-18-19-26-10-7


« Odgovor #14 poslato: 13.09.2006. 00:20:14 »

ma film je po meni shit...
take stvari su bolje u knjigama....
Sačuvana

What would U do if someone looked up in your future and told U there is no tomorrow ?
Platon
provereni korisnici
početnik
*
Poruke: 7


« Odgovor #15 poslato: 19.09.2006. 08:59:53 »

Stvar je extra i mnogo podstiče razmišljane. TAčnije, da se zapitamo ko koga farba. i ko je a ko nije u pravu
Sačuvana

ve što činiš, sebi činiš!!!
Sugarlips
provereni korisnici
početnik
*
Poruke: 12



« Odgovor #16 poslato: 19.09.2006. 23:00:13 »

knjigu nisam citala...gledala sam film..vjerujem da je u knjizi mnogo vise podataka...mada mislim da nema osnova i podataka za ono o cemu se govori u filmu...no nikad se ne zna sta moze da izadje na svjetlost dana....
ja licno jako malo vjerujem u to...prije svega zato jer sam vjernik....
ako se nadju neki dokazi...ko zna.....
Sačuvana
fon Manštajn
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Vaga
Poruke: 2726


we only come out at night


« Odgovor #17 poslato: 20.09.2006. 01:49:17 »

procitaj knjigu, film je shit...i knjig je nista posebno ali je zanimljiva i malo ce ti probuditi znatizelju da nesto sam saznas o toj teme a ne da se oslanjas iskljucivo na bakine i kevine price...
Sačuvana

Stand by me my apprentice
Be brave, clench fists.
gorillaz
Just visiting...
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Boris Pjevčević
Mesto: Užice
Lokacija: The Hood
Država: Srbija
Horoskop: Jarac
Poruke: 1558


21-18-19-26-10-7


« Odgovor #18 poslato: 29.09.2006. 21:50:02 »

u davicijevom  kodu postoje lazi to da je isus imao sina to nije tacno
Sačuvana

What would U do if someone looked up in your future and told U there is no tomorrow ?
mindspace
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Poruke: 134


« Odgovor #19 poslato: 23.10.2006. 20:55:36 »


procitaj knjigu, film je shit...i knjig je nista posebno ali je zanimljiva i malo ce ti probuditi znatizelju da nesto sam saznas o toj teme a ne da se oslanjas iskljucivo na bakine i kevine price...


Izvini molim te, "da nesto saznas o toj temi, a ne da se oslanjas iskljucivo na bakine i kevine price" OMG!!! Sta cu sve procitati!

Knjiga je odlicna, kao triler. Odrzava paznju, cita se u jednom dahu i ima interesantnu radnju. To je sa knjizevne strane.
Sto se tice teoloske, smejurija! Tj, nisam se pravilno izrazio. Bolje je reci bogohuljenje, ili satanizam. Jedino sto je u onoj knjizi tacno napisano su podaci o katolickom redu Opus Dei, koji zaista postoji i koji se pridrzava nekih nacela opisanih u knjizi. Ostalo je samo jako dobar marketinski potez.
Nee. Nisam se dobro izrazio ponovo. Ostalo je bulaznjenje Leonarda Da Vincija, koji sada ispade prorok, novi mesija, osoba koja jedina zna sta je istina u nasoj religiji, osoba koju slepo treba pratiti i klanjati se njegovim idejama. Da ne shvatite pogresno, ja njega cenim, on je pravi genije, sto se tice nauke, ali religija...  slap

Za one koji nisu citali knjigu.
Isus je bio ozenjen Marijom Magdalenom i imao je potomke, koji i dan danas zive. To je glavna filozofija tog dela, u stvari njegova sustina. Sveti Gral (pehar iz koga je isus pio na poslednjoj veceri sa svojim ucenicima, "Tajnoj veceri") je u stvari tajno pismo koje govori ko su Isusovi potomci. w00t!!! Onda provlaci simbol boginje zene (koji imaju mnoge sekte, samo ne mogu da se setim imena, davno sam "studirao" tu tematiku).
Osnova njegovog tumacenja je Da Vincijeva slika "Tajna vecera" na kojoj ne postoji Sveti Gral (sto je tacno), na kojoj je prva osoba sa desne Isusove strane zena, tj Marija Magdalena po njemu (sto je tacno). Ko ima prilike nek pogleda doticnu sliku (npr nalazi se udzbenicima Likovne kulture za gimnaziju - ne znam koji razred). Ili potrazite na netu. Ili idite u Luvr Cheesy
Onda ubacuje podatak da postoji jos jedno jevandjelje koje je crkva sakrila, tj unistila, a pisala ga je Marija Magdalena... U njemu se otkriva "pravo" lice Isusa Hrista, tj da je on imao decu i da je u stvari bio obican smrtnik a ne bogocovek.
Sveti Gral, sto je u ovom slucaju "kriptonit" - jos jedan od izuma Da Vincija - zaboravio sam tacno kako ga je opisao, ali to je naprava koja sluzi kao mali sef, unutar nje u staklenoj posudi se nalazi papir sa nekim podatkom, a okolo toga je sirce. Na napravi postoje slova koja se moraju pravilno sloziti da bi se ona otvorila. Ako se na silu pokusa otvoriti, staklo unutra se polomi i sirce se prolije po papiru i unisti ga. Nadam se da ste dobili predstavu kako to izgleda.
E sad u tom kriptonitu se nalazi papir koji govori ko su Isusovi potomci. A taj kriptonit su u pocetku cuvali templari, a posle njihovog "ukidanja" Sionski red...
Onda krece zaplet, jurnjava za tim kriptonitom, resavanje zagonetki, njegovo nalazenje, ubistva, nove ideje (gore opisane), na kraju otkljucavanje i zavrsava se roman tako sto glavni lik knjige saznaje gde se nalazi Sveti Gral, isusov potomak.

Zakljucite sami, a ako vas nesto zanima, pitajte.
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #20 poslato: 23.10.2006. 21:22:13 »

Al; ga ti ispremesta, tek sad nikome nista ne moze biti jasno smile
Sačuvana
mindspace
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Poruke: 134


« Odgovor #21 poslato: 23.10.2006. 21:23:42 »

smile A jbg, bas sam se potrudio smile
Zato i sluzi ono na kraju, pitajte sta vas zanima konkretno. Ili citajte vise puta sta sam napisao.  green
Sačuvana
fon Manštajn
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Vaga
Poruke: 2726


we only come out at night


« Odgovor #22 poslato: 25.10.2006. 18:59:00 »

moram da odgovorim  Cheesy  prvo koliko sam razumeo tvoj post ti si sve ove zakljucke o bogohljuenju doneo na osnovu trilera prilagodjenog obrazovnom nivou luckog radnika. A i to je pitanje koliko si razumeo posto na pomenutoj slici ipak nalazi sveti gral, a ne kako si ti zakljuci da nepostoji, jer je  Sveti gral upravo Marija Magdalena...u sustini necu da ulzazim u detalje, jer o toj temi ocigledno znam mnogo vise od tebe i ispalo bi kako pametujem, sto ne zelim, vec hocu da istaknem, da je ta "prica" mnogo dublja, mnogo kompleksnija i zahteva posvecenost mnogo vecu od Den Braunovog "trilera" koji je vec zaboravljen istom brzinom kako je i objavljen, podigao je prasinu jer je izvukao 5 teza iz obimnih istoriskih istrazivanja i sve to prilagodio mediokritetima kakav sam ja i ustalom kakv je vecinski deo populacije na ovoj planeti. Na tome sam zahvalan, jer me je pokrenu da se detaljnije posvetim toj temi, kojom se inace bave istrazivaci i istoricari poslednjih 50 godina,  i verujmi mnogo toga ima da se kaze na tu temu od povrsnih zakljucaka DV koda... mnoge "bakine" price vec odavno su pale u vodu, a to su potvrdile i Vatikanske "glavesine"...  Cheesy
Sačuvana

Stand by me my apprentice
Be brave, clench fists.
mindspace
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Poruke: 134


« Odgovor #23 poslato: 25.10.2006. 19:33:31 »


prvo koliko sam razumeo tvoj post ti si sve ove zakljucke o bogohljuenju doneo na osnovu trilera prilagodjenog obrazovnom nivou luckog radnika. A i to je pitanje koliko si razumeo posto na pomenutoj slici ipak nalazi sveti gral, a ne kako si ti zakljuci da nepostoji, jer je  Sveti gral upravo Marija Magdalena...


Cekaj, pa jel mi pricamo ovde o knjizi? Nego na osnovu cega drugog cu da donesem zakljucke nego na osnovu knjige? A sveti gral za mene nije Marija Magdalena, zato sam rekao da ne postoji. A za nju sam rekao da je tu, sa desne strane Isusa....

To ko vise zna o ovoj temi ne znam na sta se odnosilo.. Da li ko vise zna o hriscanstvu, ili o temama iz da vincijevog koda?
Sačuvana
fon Manštajn
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Vaga
Poruke: 2726


we only come out at night


« Odgovor #24 poslato: 26.10.2006. 01:18:10 »

nije li to povezano? A mislio sam  na teme iz DV koda, koje su bukvalno prepisane iz  mnogo ozbiljnih istrazivackih dela, i ne predstavljaju bogohuljenje vec celoj prici prilaze iz vise uglova i razmatraju vise mogucih scenarija, cak nisu ni  iskljucive i bukvalne kako su predstavljene u DV kodu...glupo zvuci i agresivno kad ja napisem da znam nesto vise od tebe, ali sam iz tvog posta skonato da si zakljucek o stanizmu i blalbla doneo  samo na osnovu knjige, a ta tema je mnogo, mnogo opsirnija i zahtevnija od lakog stiva poput DV koda.
O samoj knjzi, izolovano posmatrano, potpuno se slazem da je zanimljiva.  
Sačuvana

Stand by me my apprentice
Be brave, clench fists.
Stranice: [1] 2  Sve
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 1.989 sekundi sa 35 upita.