http://www.blic.co.yu/srbija.php?id=64854Uvođenje gasa u Užicu najskuplje u regiji
Priključak plaćaju tri puta više od komšija
Priključak za gas Užičani će plaćati gotovo tri puta skuplje od komšija iz Arilja i Požege. Dok će Ariljci i Požežani za dovođenje gasa do dvorišta davati po 395 evra bez poreza, Užičane će to koštati čak 980 evra.
Zajedničko za Užice sa jedne, i Požegu i Arilje sa druge strane, je što su u gasifikaciju ušli sa strateškim partnerima - Užice je to učinilo sa ovdašnjim preduzećem „Jedinstvo”, osnovavši zajedničku firmu „Užice gas”, a dve susedne opštine sa italijanskom kompanijom „Aće gas Trst” formirale su preduzeće „SI Gas”.
Dok gasovod polako zalazi u centralne gradske kvartove, iz preduzeća „Užice gas”, u kome 80 odsto akcija ima „Jedinstvo”, a 20 odsto je u rukama grada, upućuju Užičane da će ih priključak na mrežu koštati 980 evra, ne računajući PDV. Milan Sekulić, direktor „Užice gasa”, objašnjava da je najavljena cena usvojena na Skupštini akcionara preduzeća i da se ona kreće na nivou proseka u celoj Srbiji. Sekulić nema odgovor na pitanje zašto će Užičani priključak plaćati trostruko više od Požežana i Ariljaca.
- Ne znam kakva je politika tih opština i njihovog distributera gasa, i u to neću da se mešam. Užičani će priključak platiti po prosečnoj ceni koja važi za celu Srbiju - kaže Sekulić, navodeći da Beograđani i Smederevci gasovod plaćaju 1.180, Čačani 1.003 a Novosađani 920 evra. On dodaje da se italijanska kompanija prijavila i na tender u Užicu, ali je njihova ponuda odbijena jer nisu imali kompletnu dokumentaciju.
Milovan Petrović, zamenik gradonačelnika Užica, kaže da je cena uvođenja gasa složeno pitanje i da će biti preispitana.
- U Užicu je zbog konfiguracije terena infrastruktura skuplja u odnosu na okruženje. Ipak, mi ćemo za nekoliko nedelja utvrditi da li je cena od 980 evra mogla biti niža - ističe Petrović. Osim obećanja da će cena biti preispitana, u Užicu navode da će građanima preko banaka biti omogućeni povoljni krediti za plaćanje priključka za gas.
Opštine Požega i Arilje zajedno su započele gasifikaciju i raspisale tender za firmu koja će izraditi gasovod i distribuirati gas.
- Od tri ponude, najboljom smo proglasili onu italijanske kompanije „Aće gas Trst”, koja je obećavala da će priključak koštati 395 evra po domaćinstvu. Sa pobednicima tendera smo formirali zajedničko preduzeće „SI Gas”, u kome Italijani imaju 90 odsto akcija, a Požega i Arilje po pet odsto vlasništva - priča Aleksandar Grbović, predsednik opštine Požega. Prethodno, Požežani su već bili razveli oko sedam kilometara gasovodne mreže, koju je „Aće gas Trst” otkupio.
- Kada smo obavestili sugrađane da opština za gasifikaciju neće potrošiti ni dinara, i da će priključak koštati 395 evra, u nekim susednim gradovima ta cena se tumačila kao politički marketing. Naš odgovor je bio da smo izabrali najboljeg ponuđača čija poslovna politika nije zarada na uvođenju priključaka, već na prodaji gasa - dodaje Grbović.
Osim zbog cene priključka, u poređenju sa Užičanima, Požežani su u prednosti zbog još jednog ustupka koji im je učinio distributer. Iz „SI Gasa” su najavili da će meštani požeškog naselja Treći rejon dobiti besplatan priključak ako se prijave do kraja godine. Do sada je opštinskim službama podneto preko 150 zahteva, u opštini očekuju da će još nekoliko stotina požeških porodica iskoristiti ovu promotivnu ponudu.
Radovi na razvođenju gasovoda u Požegi su poprilično odmakli. Deo centralnih požeških kvartova ovaj energent koristiće već do kraja godine, a plan za 2009. je razvođenje još 20 kilometara sekundarne mreže koja će gasom snabdeti još oko 3.000 domaćinstava.
Zarađuju na prodaji, a ne na priključku
Milijan Nedeljković, član DS-a zadužen za gasifikaciju Arilja, otkriva da je „Aće gas Trst” dogodine i Ariljcima ponuditi besplatan priključak.
- Prva priključenja na gasovod u Arilju očekuju se dogodine, a svi koji se prijave ostvariće tu mogućnost besplatno. Priče da su cene gasa u Arilju i Požegi nerealne ne stoje. U Srbiji se očito teško prihvata evropski poslovni trend da se putem niže cene pridobije više potrošača, a onda profit ostvaruje kroz isporuku energenta - ističe Nedeljković.
Vladimir Lojanica