http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=34040Станови без пореза, купци без формулара
Да би добили пореско ослобођење грађани морају да прибаве чак 14 докумената
До стана уз много папира
Гужви на шалтерима у пореским управама јуче није било, иако се очекивало да ће, ступањем на снагу нових пореских олакшица, купци који су данима одлагали потписивање уговора нагрнути у општине и судове. У престоници се људи углавном распитују о процедури кроз коју треба да прођу, а службеници на терену кажу да од Министарства финансија још нису добили образац изјаве за купце првог стана.
Правилник о примени законодавац би требало да донесе најкасније у року од 30 дана. Међутим, то не спречава купце да пријаве порез и тако „уђу” у процедуру, јер се обавезе не наплаћују одмах.
Само за ослобађање од пореза од пет одсто, приликом куповине првог стана, како сазнајемо у београдској општини Стари град, купци треба да на шалтер Пореске управе донесу чак 14 докумената.
– Потребна је пријава, иначе може да се купи у књижарама „Савремене администрације” или у „Службеном листу”, коју попуњава искључиво продавац. У његово име у општину је може донети пуномоћник или неко друго овлашћено лице. На пуномоћје адвокати морају да ставе свој печат. Број пријава зависи од броја продаваца – кажу у Пореској управи ове престоничке општине, додајући да купац мора да има и пореску пријаву коју попуњава сам и још једну пореску пријаву коју попуњава продавац.
Такође, пре него што стане пред општински шалтер, купац мора у суду да овери купопродајни уговор и умножи га у три примерка и да у фасциклу са документима стави две фотокопије личне карте, оригинал уверење о држављанству и копије личних карата чланова своје породице, али и доказ да је продавац од кога купује некретнину власник стана.
За малолетне чланове домаћинства треба обезбедити изводе из матичне књиге рођених и пријаве о пребивалишту. Купац мора службенику да приложи и доказ о сродству, односно извод из матичне књиге венчаних за супружника, крштенице за децу и решење надлежног органа о усвајању, уколико је реч о усвојеном члану породице. Судски оверена изјава да купује први стан такође ће морати да се нађе међу обавезном документацијом, међутим, још се не зна како ће тај образац изгледати. На основу све те документације службеници ће моћи да провере да ли су грађани после 1. јула 2006. године имали некретнину у свом власништву, па ће тек после тога издати уверење на коме се то и званично потврђује.
Кад се све ово има у виду, онда је јасно зашто грађани још нису нагрнули на шалтере пореских управа: претходно морају добро да се помуче да би прикупили гомилу тражених папира. Према речима Бојана Исоског, директора агенције „Магнат”, процедура ће бити много једноставнија код купопродаје, где купци имају право на смањење пореза са пет на 2,5 одсто.
– Очекујемо да се машинерија захукта тек за месец дана. Да би грађани избегли гужву, мој савет је да кад крену у суд на оверу купопродајног уговора са собом понесу и изјаву којом се доказује да немају некретнину у власништву. Међутим, та изјава још не може да се купи, па ће купци морати мало да сачекају – каже Исоски.
Новим прописима, који су јуче ступили на снагу, укида се порез на пренос апсолутних права код куповине првог стана, а ова стопа за све друге купопродаје смањује се са пет на два и по одсто. Купци који ће се уселити у новоизграђене квадрате имају право, уколико им је то први стан, да од Пореске управе траже повраћај пореза на додату вредност.
Купац првог стана мора да докаже да нема некретнину у својини, али ни у сусвојини, односно не сме да буде ни сувласник некретнине од 1. јула 2006. године.
Самцу следује пореско растерећење уколико купи стан од 40 квадрата, трочлано домаћинство од 70, а четворочлана породица стан од 85 квадрата. Закон одређује да је купац првог стана ослобођен плаћања пореза за 40 квадрата некретнине и по 15 квадрата за сваког члана његовог породичног домаћинства. Сваки квадрат више биће опорезован по стопи од 2,5 одсто.
А. Николић