Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Užice na Internetu
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Video plejeri na Linuxu  (Pročitano 1608 puta)
Rašo
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Škorpija
Poruke: 3321


« poslato: 20.11.2007. 00:27:56 »

Ovo je moj izbor najboljih plejera.


The Movie Player (Mplayer)

Po mnogm nezvaničnim istraživanjima i iskustvima najboljim programom proglašen je Mplayer. On  je u osnovi konzolna alatka, ali poseduje grafički interfejs koji je vrlo lak za korišćenje. Na većini distribucija se isporučuje kompajliran sa grafičkim okruženjem čiji je izgled potpuno prilagodljiv pomoću skinova. Korisnicima koji migriraju sa Windowsa od velike koristi mogu biti skinovi koji čine da Mplayer izgleda kao MicroDVD Player ili RadLight. Osnovni interfejs Mplayera veoma je sličan pomenutim programima, i on je podeljen na dva prozora. U jednom prozoru se prikazuje sadržaj koji se reprodukuje, dok drugi služi za kontrolu. Glavni meni se dobija desnim klikom na površinu programa i omogućava izbor fajlova ili medija (DVD, VideoCD, stream), kontrolu toka reprodukcije, pristup podešavanjima i dijalogu za izmenu skinova, na primer. Dobrom delu opcija koje se nalaze u meniju može se pristupiti i preko drugog prozora, klikom na odgovarajući taster. Mplayer primenu najčešće nalazi prilikom reprodukcije DivX datoteka, što obavlja zaista maestralno. Podrška za titlove je na najvišem nivou pa je pored pripremljenih pakovanja fontova moguće koristiti i TrueType fontove koje je moguće skalirati i pomerati po želji. Pored tipa fonta, mogućan je i izbor kodiranja titla – Mplayer će bez problema prikazati i ćirilične titlove.

   

Program se isporučuje se uz skoro sve veće distribucije. Autori su veoma su ozbiljno shvatili svoj posao pa finalna verzija Mplayera još uvek nije objavljena. Ovo ne treba da zavara korisnike jer je program pokazao besprekornu stabilnost na nivou na kom je sada, a paranoičan stav autora po pitanju stabilnosti može samo da bude koristan.

Iako je podrazumevani grafički interfejs potpuno korektan, postoje i alternativne verzije GUI-ja za Mplayer koje se bolje integrišu u željeno grafičko okruženje, recimo KMplayer (za KDE).

http://www.mplayerhq.hu/design7/news.html



XINE

Ukoliko bi se pravila top-lista pet ili deset najboljih programa posvećenih videu na Linuxu, XINE bi pored Mplayera sigurno zauzeo poziciju na vrhu. To je zaslužio tradicijom i kvalitetom jer je već dugi niz godina prisutan na sceni. XINE poseduje vrlo moćan engine koji je veoma proširiv pa je zahvaljujući tome vrlo pogodno tlo za razvoj aplikacija ove namene. Pored enginea, XINE u osnovnoj varijanti donosi i grafičko okruženje koje na prvi pogled vrlo podseća na Mplayer. Konstrukcija GUI-a se bazira na dva prozora, dok je njihova namena identična kao kod Mplayera. Korisnički meni se dobija desnim klikom na bilo koji deo programa, a opcije su mahom slične kao kod prethodnika. Prilikom prvog startovanja programa pred korisnikom će se pojaviti konfiguracioni prozor. Klik na Apply je sasvim dovoljan jer će podrazumevana podešavanja biti dovoljna većini korisnika. Najbitnija stavka pri inicijalnoj konfiguraciji jeste podešavanje nivoa znanja korisnika (Configuration expirience level) koji direktno utiče na broj i značaj opcija koje korisnik može konfigurisati. Ukoliko korisnik odabere adekvatan nivo znanja, neće biti u mogućnosti da učini neki pogrešan korak i time ugrozi rad samog programa. Ovo je vrlo zanimljiv koncept koji bi svi razvojni timovi mogli da razmotre.



Kao i Mplayer, XINE će bez problema reprodukovati DivX sadržaje, dok je ovaj program jedno od dobrih rešenja i kada je DVD playback u pitanju jer podržava DVD menije. Kada smo kod DivX-a, treba pomenuti da će XINE pravilno pokazivati naša slova tek kada se u konfiguraciji titlova postavi encoding cp1250.

Kao što je pomenuto, XINE je vrlo lak za korišćenje. Veliki deo onoga što se može dobiti desnim klikom na površinu prozora za reprodukciju može se uraditi i preko prozora sa kontrolama. Odabir datoteka za reprodukciju, dodavanje titlova ili navigacija kroz DVD film na dohvat su ruke, a po želji korisnika komandni deo aplikacije ili prozor za reprodukciju mogu se isključiti opcijama u glavnom meniju. Interfejs je potpuno prilagodljiv, kao i kod Mplayera, izmenom skinova kojih na Internetu ima u priličnom broju.

http://xinehq.de/

Postoje derivati na bazi Xine-a, kao što su Gxine i Kxine, zavisno da li su za Gnome ili Kde.
Kaffeine je tipičan primer nadogradnje i unapređenja XINE-a. Odlikuje se visokim stepenom integracije u KDE okruženje i fajl/web browser Konqueror. Odlična organizacija playlista koja omogućava pripremanje datoteka za reprodukciju zajedno sa titlovima, u kombinaciji sa brojnim efektima koji se mogu primenjivati na sadržajima, Kaffeine definitivno predstavlja jedno od najboljih rešenja kada je ovaj segment u pitanju.
GNOME pulen Totem je takođe baziran na XINE-u, ali se ne može pohvaliti mogućnostima koje ima Kaffeine.


VLC


 VLC media player nije samo osnovna i prosta solucija za reprodukciju multimedijalnog materijala. Pored osnovnih funkcija, tu je i mogućnost filtriranja slike zarad dobitka na kvalitetu, detaljan audio ekvilajzer, kao i mogućnost finog podešavanja vizuelnog prikaza. Uz malo mašte moguće je znatno izmeniti prikaz slike trenutno puštenog video fajla. Kada smo već kod video montaže, valjalo bi napomenuti da je opcija Aspect ratio jedna od korisnijih u ovom programu. Moguće je podesiti odnos dužine i širine slike na 16:9, 16:10, 1:1, 221:100, 4:3 i 5:4. Ovo može biti veoma korisna opcija kod video fajlova čiji format nije odgovarajući za monitor korisnika. Normalizacija audio izlaza, specijalno za slušalice, još je jedna korisna opcija.



Sve u svemu, ovo je jedan brz i funkcionalan multimedijalni plejer koji je novijim verzijama sve bolji.


http://nightlies.videolan.org/
Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  



Užice na Internetu
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 3.069 sekundi sa 31 upita.