Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Užice na Internetu
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Kako da početnik instalira Ubuntu  (Pročitano 2710 puta)
Rašo
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Škorpija
Poruke: 3321


« poslato: 04.12.2007. 18:19:57 »

Ako podjemo od pretpostavke da imate instaliran Windows na vašem računaru, ovo bi bilo uputstvo za instalaciju Ubuntu-a kao dualboot.

Ubacite vaš instalacioni disk u uredjaj. Pojaviće se ekran dobrodošlice, na kome ćete uz pomoću "F" tastera postaviti jezik i tastaturu. Ako ne znate dobro engleski, izaberite hrvatski, a tastaturu obavezno stavite da bude USA.

Posle par minuta instalacije otvoriće vam se Ubuntu na ekranu i na njemu će biti ikona harda sa imenom "install". Dupli klik na nju pokreće proces instalacije.
Otvoriće se dijalog:Gde ste? Izaberite iz padajućeg menija Belgrade. Forward.

Otvoriće se dijalog: Pripremi prostor na disku, čekate da se pokrene program za formatiranje hard diska (izradu željenih particija).
Otvorio vam se ekran. Birajte: Ručno i pojaviće se spisak vaših instaliranih hardova i particija. Označite particiju, recimo hda3, što bi u prevodu mogao biti vaš disk D, na kome imate viška prostora. Kliknite na nju i onda na Edit...Resize i smanjite joj veličinu za, odredjeni broj GB koji će se pokazati u particijama kao "free space".
Za Instalaciju Ubuntu-a 7.10 minimum je 4 GB, a poželjno je da odvojite 10 GB. Postoji varijanta da se prave dve ili tri particije. Ako ćete da zadržite vašu multimediju na Windowsu, preporučujem da napravite dve particije.

Kliknite na Free space, pa onda New partition...Create partition. Označite kružić sa Primary, Size in megabytes 9000(pretpostavka da ste odvojili 10 GB). U polje Use as upišite "ext3", a u polje mount point upišite "/" (da, kosa crta). Kliknite na OK.

Opet će se pojaviti Free space, pa onda New partition...Create partition. U polje New partition size upišite 1000 MB, a u polje Use as upišite "swap". Kliknite na OK i idite dalje na Forward.

Kad se otvori sledeći ekran ne upisujte ništa idite na Forward.
U sledećem prozoru biće potrebno da postavite svoje korisničko ime i lozinku...Forward.
Pojaviće se ekran...spreman za instalaciju. Install.

Za koje vreme će se izvršiti instalacija zavisi od vašeg računara.
Sačuvana
Rašo
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Škorpija
Poruke: 3321


« Odgovor #1 poslato: 04.12.2007. 18:20:41 »

Ako želite da Ubuntu instalirate na poseban računar, to može biti i neki P III, onda se može pristupiti pravljenju treće particije.

Na veličinu hard diska od 20 GB preporučuje se raspored particija:

   root               ext3          /          5 GB

   swap                                          1 GB

   home             ext3      home    14 GB

Ako je hard disk veći, veličina swap particije može ostati ista, veličina root-a može porasti do 10-ak GB, a ostatak bi bio home particija.

Prilikom instalacije, pošto su na računaru bile neke particije, potrebno je samo kliknuti na odredjenu particiju i izvršiti Delete partition. Tako će se opet stvoriti Free space i dalji nastavak je kao kod predhodno opisane instalacije.

Mislim da je nepotrebno u Windowsu, prethodno praviti particije uz pomoć Partition Managera, jer particionisanje tokom instalacije Ubuntu-a kvalitetno odradjuje posao.
Sačuvana
Rašo
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Škorpija
Poruke: 3321


« Odgovor #2 poslato: 04.12.2007. 18:21:34 »

Posle instalacije obavezno je uraditi sledeće:

U Administration...Synaptic package manager...Settings... ...Repositories...Ubuntu software, potrebno je štiklirati sve kvadratiće i postaviti Download from main server. Ovim smo otvorili "skladišta" sa dostupnim softverom koji će nam biti potreban. Potrebno je kliknuti na Reload. Main server neka bude na početku, a kasnije možete pronaći i koristiti neki drugi.

U Applications...Add/remove treba postaviti Show...All available applications. Sada možete u vaš Ubuntu instalirati sve što vam je potrebno.
Sačuvana
Rašo
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Škorpija
Poruke: 3321


« Odgovor #3 poslato: 04.12.2007. 18:22:08 »

Sa Ubuntu-om su vam stigli audio i video plejeri,  Rhythmbox i Totem. Potrebno je u Applications...Add/remove...Search upisati "mp3" i potom preuzeti (4-5 MB) GStreamer extra plugins i GStreamer ffmpeg video plugin. Tako će vaša MP3 muzika i vaši filmovi postati čitljivi.

Totem je solidan plejer, ali instalirajte  VLC i Mplejer i sigurno nećete imati problema sa emitovanjem video sadržaja i titlova.

Rhythmbox je sasvim O.K., ali možete preuzeti i probati XMMS(kopija Winampa) i najviše hvaljeni Amarok.


Da bi ste  odredili koji će vam se operativni sistem startovati po defaultu, uz pomoć opcije Add/remove instalirajte Startup manager. U pitanju je jednostavna i korisna alatka.
Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  



Užice na Internetu
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.393 sekundi sa 31 upita.