Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Užice na Internetu
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Debian - instalacija za početnika  (Pročitano 2862 puta)
Rašo
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Škorpija
Poruke: 3321


« poslato: 04.01.2008. 21:49:15 »

Pošto važi mišljenje da je ovo operativni sistem za "entuzijaste i eksperte", evo dokaza da nije tako.  

 Cool


Ako podjemo od pretpostavke da imate instaliran Windows na vašem računaru, ovo bi bilo najjednostavnije uputstvo za instalaciju Debiana kao dualboot. Ovaj OS se distribuira na 21 CD-u ili 3 DVD-a. Za intalaciju se koristi prvi CD. Debian možete napraviti funkcionalnim i bez ovih pratećih medija.


Pre instalacije, potrebno je iz Windowsa izvršiti defragmentaciju particije čiji deo planiramo da koristimo za instalaciju Debiana. Ako je moguće izvršiti i backup iste.

Ubacite vaš instalacioni disk u uredjaj. Pojaviće se ekran dobrodošlice i pokrenite proces instalacije. Biće vam ponudjen izbor jezika i tastature. Ako ne znate dobro engleski, izaberite hrvatski, a tastaturu obavezno stavite da bude američka.

Sledeće će biti podešavanje mreže, ako je imate, a zatim odredjivanje imena računara.

Otvoriće se dijalog: Pripremi prostor na disku, čekate da se pokrene program za formatiranje hard diska (izradu željenih particija).
Otvorio vam se ekran. Birajte: Ručno i pojaviće se spisak vaših instaliranih hardova i particija. Označite particiju, recimo hda3, što bi u prevodu mogao biti vaš disk D, na kome imate viška prostora. Kliknite na nju i onda na Edit...Resize i smanjite joj veličinu za, odredjeni broj GB koji će se pokazati u particijama kao slobodan prostor.

Za Instalaciju Debiana poželjno je da odvojite 10 GB. Postoji varijanta da se prave dve ili tri particije. Ako ćete da zadržite vašu multimediju na Windowsu, preporučujem da za prvu instalaciju, napravite dve particije.

Kliknite na slobodan prostor, pa onda Načini novu particiju...enter. Označite kružić sa Primary, odredite veličinu u megagbajtima 9000(pretpostavka da ste odvojili 10 GB). U polje Use as upišite "ext3", a u polje mount point upišite "/" ( kosa crta). Kliknite na OK.

Opet će se pojaviti slobodan prostor, pa onda Načini novu particiju...enter. U polje New partition size upišite 1000 MB(bolje rečeno, ostatak u MB), a u polje Use as upišite "swap". Kliknite na OK. Pojaviće se završni pregled vaših particija. Podesite na Završi particionisanje i zapiši promene na disk...enter. Zapiši promene na diskove...da.

Posle završenog particionisanja, pojaviće se podešavanje sata i biće vam zatraženo da unesete korisničko ime i lozinku koju ćete ubuduće koristiti. Na ekranu će se nastaviti instalacija.

Negde na oko 80% instalacije pojaviće se pitanja: Podesi program za upravljanje paketima i Sudelovati u anketi, na koja odgovorite sa...ne.

Proces instalacije će se nastaviti i imaćete da izaberete radno okruženje...izaberite desktop. Slediće instalacija programa, a zatim instalacija gruba. Izaberite opciju...instaliraj grub boot učitavač u osnovni boot zapis. Pojaviće se ...izbacujem CD i to bi bio kraj instalacije.


* * *

Posle instalacije obavezno je uraditi sledeće:

U Administration...Synaptic package manager...Settings... ...Repositories, potrebno je kliknuti na ...dodaj repozitorij i dodati ponudjeno. Ovim smo otvorili "skladišta" sa dostupnim softverom koji će nam biti potreban. Potrebno je kliknuti na Reload. Ako posedujemo Debian na DVD ili CD medijima, još bolje, kliknite na ...dodaj CD-rom.


* * *

Pošto će se vaše Win particije videti, a neće moći koristiti, potrebno je izvršiti njihovo montiranje:

fdisk -l
#da vidite da li je windows particija na /dev/sda /dev/hda itd...

mkdir -p /media/windows
#možete staviti ime foldera po želji

cp /etc/fstab /etc/fstab_backup
#za svaki slučaj snimite default konfiguraciju

echo "/dev/hda1 /media/windows ntfs umask=222,utf8 0 1" >> /etc/fstab
#upisivanje u konfiguracioni fajl što će vam omogućiti automatsko montiranje win poarticije prilikom butovanja- ovde sam pretpostavio da je hda1

mount /media/windows
# testirajte da li radi

df -Th
#usput možete probati da li je montirano.



* * *


Da bi ste odredili koji će vam se operativni sistem startovati po defaultu, instalirajte Startup manager. U pitanju je jednostavna i korisna alatka.
Sačuvana
Rašo
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Škorpija
Poruke: 3321


« Odgovor #1 poslato: 05.01.2008. 17:40:39 »

Koristan članak iz GNUzille broj 29, o Debianu.
 smile


Debian 4.0 codename „etch“

Nova verzija Debiana, sa kodnim imenom „etch“, najavljivana je za decembar prošle godine, ali je zbog velikog broja bugova termin izlaska pomeran nekoliko puta. Naravno, on je bio dostupan za preuzimanje, ali nije imao etiketu „stable“.

Početkom aprila to se promenilo, pa je Debian 4.0 zvanično postao stabilan. Sistem dolazi na čak tri DVD-ja, na kojima se nalazi više od 18.000 paketa, tj. programa. Debian se može instalirati i na druge načine, kao što je, recimo, netinst CD, ali se tim nećemo baviti ovde.



Ostatak teksta - Miloševa strana
Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  



Užice na Internetu
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.736 sekundi sa 31 upita.