http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=4&status=jedna&vest=114754&datum=2008-01-22Grip je uhvatio zalet
VIRUS gripa izolovan je do sada u šest okruga, a prema poslednjim podacima Nacionalnog instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" od influence je u Srbiji za nedelju dana obolelo 9.026 ljudi. Dr Nada Milić, epidemiolog u "Batutu", kaže da je virus laboratorijski potvrđen u Nišu, Novom Sadu, Gornjem Milanovcu, Kruševcu, Užicu, a u Beogradu, gde su "detektovana" prva tri izolata u ovoj sezoni, virus je nađen u još jednom uzorku. U svim slučajevima izolovan je virus tipa A (H1), koji ove sezone dominira u čitavoj Evropi. - Više od 80 odsto svih izolata u Evropi čini tip A, a 99 odsto njih je podtip H1 - kaže dr Milić. - U Engleskoj, Francuskoj, Holandiji, Švajcarskoj i još nekim zemljama sada se registruje pojačana aktivnost virusa gripa.
Prema broju obolelih mi smo još u "zoni" niske aktivnosti virusa. Od 9.026 zvanično registrovanih obolelih od gripa najviše ih je u starosnoj grupi od 15 do 64 godine - 4.796, zatim u populaciji školske dece - 1.590, najmlađeg uzrasta do četiri godine - 1.356, i najmanje obolelih - 1.280, registrovano je među starijima od 65 godina. Gripoznih je, realno, znatno više, ali se zvanično evidentiraju samo pacijenti koji zatraže
medicinsku pomoć.
Povratkom đaka u školske klupe, povećavaju se šanse za brže širenje virusa. Masovnije oboljevanje od gripa epidemiolozi očekuju krajem januara i početkom februara. U Beogradu je, recimo, broj gripoznih protekle nedelje udvostručen u odnosu na sedmicu ranije.
- Od 14. do 20. januara registrovali smo 626 obolelih od gripa - kaže dr Veljko Đerković, epidemiolog u beogradskom Zavodu za javno zdravlje. - To je dva puta više nego u prethodne nedelje (317), ali je još na nivou sporadičnog oboljevanja. Respiratorne infekcije su na nivou koji se održava još od početka decembra i u poslednjoj nedelji smo registrovali 14.967 obolelih.
KLINIČKA SLIKA
IAKO se ovih dana oboleli žale da teško podnose grip, dr Veljko Đerković kaže da on ove sezone ima uobičajenu kliničku sliku: počinje naglo, obično visokom telesnom temperaturom i bolovima u mišićima i bukvalno "obara" u krevet. Posebne terapije nema, najvažnije je odležati, uzimati antipiretike i dosta tečnosti, najbolje čaja sa limunom. Medicinsku pomoć, kaže dr Đerković, trebalo bi zatražiti tek ako temperatura ne "spada" ni posle dva-tri dana, i nikako ne uzimati antibiotike na svoju ruku.
B. RADIVOJEVIĆ