Konkretan izbor opreme je stvar para.
Mikrotik koristite samo ako cete da radite link na 5.8GHz (jer je klasicna oprema za taj opseg skupa, pa po ceni dodje na isto). Mikrotik treba podesiti da radi kao bridge.
Mikrotik mozete koristite u dve izvedbe: jedna je da uzmete ROuterBoard ploce sa pripadajucom opremom, a druga da Mikrotik napravite od nekog starijeg racunara (recimo neki PII ili PIII). U prvom slucaju dobicete AP malih dimenizija koji se moze napajati na 12V. U drugom, dobicete mnogo jeftiniji AP, ali kome treba 220V.
S obzirom da vama taj link treba samo da bi ste proturili internet konekciju, milsim da nema razloga da komplikujete. Radite na 2.4GHz, sa usmerenim antenama i dva AP bridge-a na srednjoj tacki. To vam je jeftino i sasvim dobro resenje koje je lako podesiti i odrzavati.
Omni antenu sam pomenuo u smislu smanjenja troskova. Ne bi trebalo da ima problema da na rastojanju koje ste naveli imate problema i sa omni, ali svakako to valja proveriti. Svakako je bolje da koristite usmerne antene iz vise razloga, i tome treba teziti.
Kada racunate link nemojte racunati celo rastojanje jer vi u stvari treba da napravite dva linka, otprilike po 3 km svaki od njih. Sa uobicajenom opremom, uzmite usmerene antene od 24 dB i to ce biti vise nego dovoljno.
Usmerene antene za 2.4GHz cete naci u ReinkJet iz Sapca (
www.reinkjet.co.yu), Grid 24 dB, (samo narucite antene sa kratkim CFD kablovima, a ne one sa dugackim kablovima manjeg kvaliteta).
Za 5.8 Ghz imate veci izbor usmerenih antena u Voltplusu (
www.voltplus.co.yu). Na tom rastojanju bi trebalo da radi bilo koja.
Sto se tice naseg angazmana, ako niste blizu Uzica, onda je to komplikovano izvesti, s obzirom da mora da se prvo vide lokacije pa pa na osnovu toga da se odredi sta tacno moze da se uradi i sa kojom opremom.