UŽICE – Kapija stare hidrocentrale na Đetinji, tehnološkog spomenika koga bi svaki grad u svetu rado video u svojoj turističkoj ponudi, umesto da širom otvorenih vrata dočekuje posetioce, stoji zaključana. Naspram centrale, sa druge obale reke, uzdiže se tvrđava Stari grad – utvrđenje zaraslo u korov, na kome su na sve strane razbacane igle koje narkomani za sobom ostavljaju, i razno drugo smeće.
Ovo je slika dve atrakcije u centru Užica, u turističkim katalozima promovisane među glavnim znamenjima koja bi goste trebalo da privuku u ovaj grad. Ove destinacije koje lepotom i istorijskim značajem bodu oči na užičkim razglednicama, zvrje prazne, uglavnom nedostpune gostima, bez turističkih vodiča i pratećih materijala.
-Ne, ne možete ući bez saglasnosti nadležnih iz EPS-a, odvogor je radnika privatne agencije za obezbeđenje, koji stoje na kapiji stare hidrocentrale, sagrađene 1900. godine, poznate po tome što je kao druga na svetu, posle one na Nijagari, počela proizvoditi električnu energiju po Teslinom principu polifaznih struja.
Kako nam je potvrđeno i u „Elektrodistribuciji Užice“ koja gazduje ovim objektom, hidrocentralu je moguće obići, uz pratnju vodiča, tek ukoliko se poseta najavi ranije. Drugim rečima, ukoliko turista svrati u Užice i nameri da vidi centralu na Đetinji, najpre mora da svrati u EPS kako bi dobio dozvolu za obilazak.
Direktor Turističke organizacije Užice Radomir Smiljanić kaže za „Blic“ da se problem „zatovrenih vrata“ hidrocentrale mora rešiti na nivou EPS-a.
-Hidorcentrala je vlasništvo ovog preduzeća, a mi iako se ništa ne pitamo u vezi nje promovišemo je u materijalu TO po ključu „bolje da imamo nego da nemamo“. Što se nas tiče, kada bi nam poverili na upravljanje taj objekat, veoma brzo bi mogli da je učinimo potpuno dostupnom turistima, sve sa turističkim vodičima, kulturnim programom, propagandnim materijalom, objašnjava Smiljanić.
Preko puta centrale, uz levu obalu Đetinje uzdiže se stenovita litica na kojoj leži Stari grad, utvrđenje o kome podaci svedoče da je postojalo još sredinom 14. veka. Stari grad je zapušten i sa kamenjem koje se odranja odavno zreo za konzervaciju. Poslednja rekonstrukcija tvrđave rađena je pre 17 godina, zidovi su popustili i obrasli rastinjem, a šetačke staze preplavljene su smećem.
Nikola Gogić iz užičkog Narodnog muzeja priznaje za „Blic“ da je Stari grad u katastrofalno lošem stanju.
Nedavno sam tražio od Opštinske upave da mi objasni čiji je Stari grad – opštinski, da mi brinemo o njemu, ili republički, ali još uvek nisam dobio o odgovor, kaže Gogić.
U TO Užice napomiwu da će ovog proleća, u okviru državnog projekta organizovanja javnih radova početi čupanje korova i odnošenje kabastog otpada sa Starog grada.
Autor: V. Lojanica | 22.03.2008 - 06:10
Izvorni tekst