Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Užice na Internetu
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Primer: polarizacioni filter  (Pročitano 16238 puta)
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« poslato: 15.07.2008. 18:08:00 »

Uvek kao dodatno uiopremu za fotoaparat preporucujem polarizacioni filter. Vrlo su ceste situacije kada on moze vrlo dobro da resi problem ili popravi sitne detalje na fotografiji koju pravite.

Funkcija polarizacionog filtera je da propusti samo onu svetlost koja je polarizoavna na nama odgovarajuci nacin.
Polarizaciaj svetlost je u smer svetlosnih zraka koji dolaze od izvora ili objekta koji je osvetljen. Sunce emituej nepolarizovano svetlo, odnosno svetlosni zraci su usmereni u raznim smerovima, pa tako i kada se odbiju od objekata i udju u fotoaparat, svetlo se uzima kao nepolarizovano.

Medjutim, ako je povrsina objekta od koji se svetlost odbija gladak onda dolazi do polarizacije, odnosno svetlosni zraci se odbijaju tako da su svi u istom smeru. Takvi objekti su staklo, povrsina vode, nebo, povrsina lisca i slicni. Polarizovano svetlo samo po sebi nije ni dobro ni lose, ali ovu soobinu mozemo da iskorsitimo da bi smo odstranili ono svetlo koje nam ne odgovara.

Recimo, najcesci problem sa kojim se srecemo je blestavilo neba kada je suncano vreme. Prosto previse svetlosti se odbija u atmosferi tako da nam nebo popravilu ispadne ili veoma bledo ili cak i potpuno belo. Polarizacioni filter to reseava tako sto filtrira nepolarizvoano svetlo i propusta samo polarizovano, koga ima znatno manje, te se tako izbegava blestavilo. Odjednom, nebo dobija dublju boju, mnogo tonova a i oblaci postaju izrazeniji.

Kada fotografisete vodenu povrsinu, opet se svetlost odbijena od okolnih objekata odrzava na povrsini vode kao na ogledalu u toj meri da povrsina vode bljesti. Bljestavilo je tako izrazeno da je povrsina vode neprozirna. Polarizacioni filter i tu resava problem jer propusta samo polarizovanu svetlost, koje ima mnogo manje. Efekat filtiriranja je toliko ocigledan da povrsina vode postaje providna.

Jos jedan cest problem je da, kada fotografisete pejzaz, panoramu, izmaglica znatno smanjuje kontrast, izbeljuje i umrtvljuje fotografiju. Razlog je rasipanje svetlosti, koja, kada prolazi kroz izmaglicu (vazduh zasicen vlagom), rasprsuje se na sve strane. Polarizacioni filter moze da u velikoj meri pomogne, jer veliki deo te rasprsene svetlosti kroz njega ne moze da prodje. Tako cete dobiti kontrastniju fotografiju, sa vise detalja i zivljim bojama. I inace, polarizacioni filter izrazava boje, uprazvo zato sto ne propusta svetlost koja je raspresena i time smanjuje kontastnost.

Takodje, cesto moze da se desi da, ako fotografisete na ulici, smeta odraz raznih objekata u izlozima. Upotrebite polarizacioni filter i ti odrazi mogu biti u znatnoj meri ublazeni pa cak i potpuno uklonjeni. Slicno je i sa fotografisanjem u prirodi, kada na primer povrsina lisca odrzava svetlsot okoline i tako izgleda neprozirno, ;esto bez ikakve teksture. Upotreba filtera otklanja svetlsot koja smeta i omogucava da lisce ima prirodnu boju i vidljivu teksturu.

Polarizacioni filter mozete primeniti i kada vam sam efekat filtriranaj niej potreban, ali imate previse svetla. Naime, polarizacioni fitler po svojoj prirodi "guta" mnogo svetla, tako da, ako je previse svetla problem, on ga moze resiti kao svojevrstan ND (noise density) filter.

Neki dan sam bio na Drini, a posto je fotografisanje pejzaza moja pasija, iskoristio sam priliku. Odatle sam doneo ovajkadar uslikan jednom na uobicajen nacina jednom uz korsicenje polarizacionog filtera. Ove dve fotografiej vrlo dobro prikazuju kakav je efekat.





Primeticete kako je boja neba dublja, da se tanki oblaci u levom kraju na donjoj fotografiji mnogo vise isticu na nebu, a cak i puni oblaci desno imaju vise nijansi. Pogledajte razliku u povrsini vode. Na gornjoj fotografiji je odrzaz okoline na povrsini jaci te ona ima neku plavicastu nijansu (odraz neba svakako dominira), a na donjoj fotografiji, filter je te odraze ublazio tako da je voda vise zelena i prozirnije tkao da se kamenje na dnu jasnje vidi. Obratitepaznju i na brdo ko je je u najdaljem planu. Na drugoj fotografiji se sasvim ocigledno vidi vise detalja, jer je filter uspeo da ublazi problematicnu izmaglicu koja se na tako velikom rastojanju uvek pojavi i smeta. I na kraju, primeticete i da je ukupan kolorit donje fotografiej jaci, da su boje za nijansu izrazenije.

Da li je bolja jedna ili druga fotografija? To je pogresno pitanje. Koriscenje polarizacionog filtera ne cini fotografiju boljom ili losijom, vec vam omogucava da istaknete ono sto vam je na fotografiji bitno.


Kako se filer koristi? Pre svega, namestate ga na postojeci objektiv, obicno tako sto ga prosto navrnete na za to predvidjen navoj. Polarizacioni filter se sastoji od dva pokretna prstena. Jedan sluzi za to da se filter pricvrsti na objektiv a drugi u stvari sadrzi polarizovano staklo koje mozete da okrecete. Zakretanjem stakla, podesavate ugao svetla koje zelite da udje u objektiv. Kako se ugao polarizacionog filtera manje, tako cete i videti promenu, pa je na vama da odlucite kada je filter dobro podesen.

Polarizacioni filter se ne moze koristiti bas uvek, odnosno, da bi on imao efeklat, treba da postoji svetlo koje treba da isfiltrirate. Najcesci izvor svetal je Sunce tako da njegov polozaj direktno utice na polarizvoanost svetla odnosno efekat filtera. Efekat je najizrazeniji ako Sunce (ili bilo koji drugi izvor svetla) obasjava objekat koji fotografisete pod uglom od 90 stepeni u odnosu na osu izmedju vas i objekta fotografisanja.

Polarizacioni filter nekada moze i da napravi problem. Na primer, ako korsitite veoma sirok objektiv da uhvatite sto siri prostor, to obicno znaci da cete uhvatiti i veoma siroko nebo. Polarizacija svetlsoti na nebu nije ista u svakoj tacki, i ako koristite polarizacioni filter to cese na fotografiji videti. Obicno ce jedan kraj neba imati duboku plavu boju a drugi bledu i ispranu, jer je razlicit nivo filtriranja usled razlicite polarizovanosti svetlosti koju nebo odbija prema fotoaparatu.

Polarizacioni filter mozete probati i bez fotoaparata. Prosto gledajte kroz njega i zakrecite ga i videcete njegov efekat. Pogledajte kroz njega ekran rucnog casovnika sa elektronskim ekranom ili mobilni telefon. Svetlsot ovakvih ekrana je polarizovana i zakretanjem fitlera u jendom trenutku cete videti kako sadrzaj ekrana bledi i cak potpuno iscezava.

* reka-drina-nepolarizovano.jpg (34 KB - preuzeto 1090 puta.)
* reka-drina-polarizovano.jpg (35.24 KB - preuzeto 1262 puta.)
« Poslednja izmena: 15.07.2008. 18:36:57 Pedja » Sačuvana

Vlad Dracul
Experimental Period
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milic Filipovic
Mesto: Pozega
Lokacija: Bakionica
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 1876




« Odgovor #1 poslato: 11.05.2011. 00:28:43 »

Pored gore pomenutog polarizacioni filter - citaj jos kao i jeftinije parce stakla - cuva objektiv od raznih fizickih uticaja spoljne sredine - grebanje, prasina, vode... uzev u obzir cene objektiva polarizacioni filteri su gotovo obavezan deo opreme.

Cak sta vise ja polarazicioni filter na skidam (retke su situacije da je skinut) sa objektiva i poklopac za objektiv koristim samo kad pakujem aparat.
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #2 poslato: 11.05.2011. 00:32:22 »

Za to sluze UV ili Sky filter jer oni vrlo malo uticu na svetlost. Polarizacioni filter nije bas dobar da stalno bude na objektivnu, najpre, zato sto uvek radi kao filter a to uglavnom nije potrebno, a drugo, zato sto zatamnjuje sto tek nije potrebno.
Sačuvana

Vlad Dracul
Experimental Period
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milic Filipovic
Mesto: Pozega
Lokacija: Bakionica
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 1876




« Odgovor #3 poslato: 11.05.2011. 20:07:59 »

Toliko o mom znanju fotografije smile mislio sam na UV filter... greska ili brisi ili neka mozda neko nesto nauci kad ja ucim ponovo.
Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  



Užice na Internetu
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 4.084 sekundi sa 34 upita.