Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Užice na Internetu
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: 13. međunarodna kolonija umetniče keramike "Zlakusa 2008"  (Pročitano 3493 puta)
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« poslato: 15.08.2008. 01:13:37 »

http://www.studio-b.rs/info/vest.php?id=27685

Skup keramičara u Zlakuši

14. Avgust 2008

Izvor : Tanjug

U Zlakuši kod Užica, gde su meštani sačuvali viševekovnu, autentičnu tradiciju izade predmeta od gline, od 15. do 25. avgusta biće održana 13. međunarodna kolonija umetniče keramike "Zlakusa 2008".

Direktorka kolonije Sofija Bunardžić najavila je učešće 18 akademskih slikara - keramičara iz Nemačke, Slovenije, Bugarske, Latvije i Srbije, kojima će se pridružiti likovni kritičari i učenici Srednje umetničke škole u Užicu, gde je grnčarstvo jedan od predmeta koji se izučava u redovnoj nastavi.

Domaćin ovogodišnje kolonije biće domaćinstvo braće Svetozara i Veselina Šunjevarića, kojima je grnčarstvo, kao i desetinama njihovih komšija, isključivo zanimanje.

Radovi s prošlogodišnje kolonije bili su izloženi tokom godine u Užicu i Beogradu, dok su pojedini eksponati stigli do Pariza i Grenobla, u okviru izložbi koje je organizovalo Ministarstvo kulture.

Organizator kolonije je Udruženje "Keramika Zlakusa", uz finansijsku pomoć Ministarstva kulture i grada Užica, kao i mnogobrojnih sponzora.

 
Sačuvana

Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #1 poslato: 26.08.2008. 19:10:40 »

http://www.kurir-info.rs/clanak/reportaza/kurir-26-08-2008/pecenje-keramike-na-starinski-nacin

Pečenje keramike na starinski način

U Zlakusi kod Užica završena je 13. međunarodna kolonija umetničke keramike, na kojoj je proteklih 10 dana učestvovalo dvadesetak umetnika iz Nemačke, Slovenije, Bugarske, Letonije i Srbije. Akademskim slikarima - keramičarima, koji su stvarali u radionici majstora-grnčara Veselina i Svetozara Šunjevarića, pridružili su se učesnici iz Srbije.

Pečenje predmeta izrađenih od gline, na otvorenoj vatri, pri temperaturi od 700 stepeni, što je samo deo tehnologije zlakuških majstora, oduševilo je preksinoć učesnike kolonije, od kojih se većina prvi put susrela s tradicionalnom tehnologijom, koja se sačuvala u ovom užičkom selu.
Sačuvana

Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #2 poslato: 27.08.2008. 20:16:52 »

http://www.politika.co.yu/rubrike/Srbija/Umetnici-medju-grncharima-u-Zlakusi.lt.html

Umetnici među grnčarima u Zlakusi

I ovog avgusta, trinaestu godinu zaredom, selo Zlakusa kod Užica bilo je domaćin Međunarodne kolonije umetničke keramike. U dvorištu braće Svetozara i Veselina Šunjevarića bilo je okupljeno dvadesetak umetnika iz Srbije, Nemačke, Bugarske, Litvanije i Slovenije. Posebnost ove kolonije ogleda se u preplitanju tradicionalnog lončarstva – grnčarstva jedinstvenog po materijalu i metodu rada i savremenih stremljenja u umetničkoj keramici.

– Interesovanje za Koloniju keramike u Zlakusi iz godine u godinu ne jenjava. Za ovih trinaest godina u Zlakusi je stvaralo više od 200 umetnika iz devetnaest zemalja. Na ovaj način čuvamo našu tradiciju, kulturu i umetnost, a projekat pomaže i Ministarstvo kulture i grad Užice – kaže za naš list Sofija Bunardžić, akademski slikar-keramičar iz Užica, autor kolonije.

Među iskusnim zlakuskim grnčarima, umetnici imaju priliku da na isti način, istom tehnologijom i od istog materijala stvaraju umetnička dela – skulpture, posude, keramičke panoe. Često autori za svoje radove keramiku kombinuju sa metalom, bojama, staklom, oksidima.

Svoje oduševljenje posetom Zlakusi i Srbiji nije krila ni mlada umetnica iz Litvanije Dina Miliga (21), student treće godine akademije.

– Prvi put sam u Srbiji i sve ovo je za mene novo. Tri hiljade kilometara i tri dana putovanja nisu bili prepreka da dođem. Za ovu koloniju sam čula na sličnom dešavanju u Bugarskoj i kada sam dobila poziv da dođem bila sam presrećna. Materijal koji koristimo je izuzetan, ali nešto posebno je hrana koja se sprema u zemljanim loncima: miriše na drvo i vatru i jednostavno odiše prirodom – sumirala je za naš list utiske gošća iz Litvanije.

S. Jovičić
Sačuvana

Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #3 poslato: 15.09.2008. 22:29:21 »

http://www.danas.co.rs/vesti/drustvo/terazije/umetnicka_dela_na_otvorenoj_vatri.14.html?news_id=138167

Umetnička dela na otvorenoj vatri

Od 15. do 25. avgusta dvadeset umetnika iz Nemačke (Daniela Polz), Latvije (Dina Miliga), Bugarske (Ivona Stojanova, Elena Chanova, Emilija Emileva), Srbije (Zvezdana Maslar Milošević, Dragan Milošević, Momčilo Janković, Đorđe Đura Maravić, Katarina Ljubinković Zorkić, Marija Savčić, Ana Lazić) stvarali su umetnička dela u tehnici kojom majstori u Zlakusi vekovima izrađuju grnčarske predmete.

Pored njih, učesnice kolonije bile su Marija Stambolić, najbolji maturant Umetničke škole na odseku keramike, i Sofija Bunardžić, autorka projekta keramika Zlakusa, Ivona Rajačić Barandovski, likovna kritičarka iz Beograda, i Milodarka Djajić, etnološkinja iz Užica. Među brojnim gostima bili su umetnici iz Slovenije sa kojima kolonija ima višegodišnju uspešnu saradnju, ali i učenici i profesori Umetničke škole iz Užica, studenti Akademije primenjenih umetnosti iz Beograda i Više tehničke škole iz Aranđelovca. Priliku da se okušaju u oblikovanju zlakuške gline imali su i ostali koji nisu umetnici, što takođe ovu koloniju čini posebnom.

Učesnici su najpre, uz pomoć majstora, morali da savladaju specifičnu i staru tehniku, a potom se njome koristili i ponudili dela različitih formi i poetika. Specifičnost te tehnike je u korišćenju posebne gline koja se meša sa mineralom kalcita i u upotrebi ručnog drvenog točka, a koju vekovima koriste ovdašnji grnčari. Eksponati se potom nekoliko dana prirodno suše, a zatim se, umesto u keramičkim pećima, peku na otvorenoj vatri, na temperaturi od 700 stepeni Celzijusa.

Važnost kolonije je u tome što je oživela stari grnčarski zanat, koji je polako nestajao. Primera radi, pre petnaestak godina u ovom selu grnčarstvom se bavilo svega pet ili šest majstora, a danas drveni točak se vrti u radionicama četrdesetak zlakuških grnčara.

Sofija Bunardžić, akademska slikarka-keramičarka iz Užica, inicijatorka kolonije i predsednica Udruženja keramika Zlakusa, koje je organizator kolonije, ističe da su umetnici u potpunosti savladali specifičnu tehniku i izradili zanimljive i vredne radove.

- Ove godine ideja je bila da, pored vajara i keramičara, uključimo slikare i druge umetnike. Oni su uneli savim drugačiji pogled na materijal, njime eksperimentisali, pa su više pažnje usmerili na boje i ostale slikarske forme, što je svakako novi kvalitet kolonije, objasnila je Bunardžićeva.

Učesnici ističu da im je izazov bio da savladaju staru grnčarsku tehniku i da su posebno iščekivali pečenje radova na otvorenoj vatri.

- Veoma je važno što Sofija insistira na tome da umetnici rade na stari način, kako bi se održala tradicija, pa su majsori grnčari iz Zlakuse svoje znanje i umeće podelili sa nama. Ako se ta tradicija ne nastavi, biće zaboravljena - ocenjuje Daniela Polz, umetnica iz Nemačke, koja je, kako sveoči, posebno bila fascinirana pečenjem umetničkih dela na otvorenoj vatri.

Umetnica iz Beograda Katarina Ljubinković Zorkić ističe da je posebna važnost kolonije u spoju tradicionalne tehnologije i savremene umetnosti.

- To je veoma važna spona i značajno iskustvo za umetnike. Sastavni deo učenja je neizvesnost, ali lepa neizvesnost, koja se paralelno dešava sa očekivanjima. Ako se susretnu neizvesnost i očekivanja, to je odlično, a ako se raziđu i to može da bude veoma interesantno - navodi Katarina Ljubinković Zorkić.


Muzejska postavka

Iako su predstavnici lokalne vlasti u Užicu godinama obećavali, problem smeštaja eksponata nastalih na proteklim kolonijama još uveik nije rešen. Za trinaest godina kolonija je ugostila oko 200 umetnika iz 19 država, koji su napravili više od hiljadu vrednih eksponata.

- Nadam se da će grad Užice konačno naći prostor u kome će biti smeštena ta umetnička dela kako bi bila dopstupna javnosti tokom cele godine - poručila je Sofija Bunardžić.
Sačuvana

Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  



Užice na Internetu
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.276 sekundi sa 31 upita.