http://www.danas.co.yu/20080826/vojvodina1.html#10Užički novinari podržali inicijativu o beneficiranom radnom stažu
"Profesionalci u finansijskom negližeu"
Novinari iz Užica podržali su inicijativu Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV) o mogućnosti da se novinarima obezbedi beneficirani radni staž. To pravo, kako je zaključeno na okruglom stolu povodom te inicijative, ali i aktuelnog stanja u medijima, koji su organizovali nedeljnik Vesti i Udruženje sportskih novinara Zlatiborskog okruga, novinari bi trebalo da dobiju zbog težine i ugroženosti profesije, rada često u atmosferi linča i kratkog životnog veka.
Na skupu u pres centru Vesti, stanje u medijima ocenjeno je kao haotično, a profesionalni i materijalni status novinara, posebno u lokalnim redakcijama - ponižavajući. Od nadležnih institucija, novinarskih udruženja i sindikata zatraženo je da hitno preduzmu mere kako bi se to stanje promenilo. Pored toga zatraženo je uvođenje licenci za novinare, ali i pooštravanje kriterijuma za prijem u novinarska udruženja. Učesnici okruglog stola zatražili su da se sagleda stanje u lokalnim medijima posle privatizacije, posebno pozicija novinarske profesije, koja je, kako je rečeno, pred gašenjem. Pokrenuta je i inicijativa o osnivanju regionalnog udruženja novinara, a navedeni zaključci biće upućeni Ministarstvu kulture i medija, NUNS, UNS, NDNV, ANEM, Lokal press-u, UGS Nezavisnost i Savezu samostalnih sindikata Srbije.
O mogućnosti beneficiranog radnog staža, poziciji novinara i stanju u medijima, užički nedeljnik Vesti posvetio je najnoviji broj, sa efektnom ilustracijom na prvoj stranici pod naslovom Novinarstvo - profesija bez zaštite. Urednica tog nedeljnika Milica Turudić, sa novinarskim stažom od 32 godine, smatra da sadašnja neuređena medijska scena Srbije ipak nekome odgovara.
"Mutno, nejasno, haotično... Za novinare mukotrpno, stresno ponižavajuće. Otuda nam ne ostade ništa drugo nego da se, na ovakav način, počnemo boriti za sebe, za lično i profesionalno dostojanstvo", piše Milica Turudić, a potom ističe da su novinari i novinarska profesija posebno ugroženi u lokalnim medijima.
Njen kolega i književnik Zoran Jeremić, aludirajući na loš materijalni položaj novinara, pita se "kako je moguće biti profesionalac u finansijskom negližeu" Milan Milanović, urednik Užičke nedelje, medijsku scenu Srbije deli na "one koji rade na medijskom javnom servisu "evropske Srbije", odnosno na državnoj televiziji, čiji je status odličan i sve ostale čiji je status veoma loš" a potom sarkastično predlaže da se ostali mediji zatvore.
Izostanak kolega
U Užicu, pored dopisnika gotovo svih beogradskih redakcija, postoji dvanaest elektronskih i štampanih medija u kojima je angažovano oko stotinak ljudi. Međutim, okruglom stolu odazvalo se svega desetak novinara i to najviše iz Vesti. Ostali kao da čekaju da neko drugi reši probleme njihove profesije.
- Ako sami ne budemo vodili računa o sebi i profesiji, niko neće. Ako ne iskažemo solidarnost oko najelementarnijih stvari profesije, niko neće. Ako konačno ne shvatimo da smo zaista sedma sila i da mi ne treba da se plašimo kojekakvih moćnika, već oni nas treba da se "plaše", nikada nećemo biti uvažavani - podseća kolege Dinko Gruhonjić, predsednik NDNV u izjavi za Vesti.
N. Kovačević