http://www.politika.rs/rubrike/Srbija/Uzichko-vodeno-bogatstvo-dovoljno-i-za-komshije.lt.htmlUžičko vodeno bogatstvo dovoljno i za komšije
Pijaće vode ima „za još jedno Užice”, a tridesetak kilometara nizvodno Đetinjom žeđ caruje
Ostaće minulo sušno leto upamćeno po nevoljama stanovnika gradova koji se sa sistema „Rzav” snabdevaju vodom, po žeđi na žezi u Čačku, Arilju, Požegi, Lučanima, Gornjem Milanovcu. Mukama celog tog kraja zbog nedovoljnog dotoka planinskog Rzava, sušom ispražnjenog, zbog čega su komšije iz Užica – slanjem cisterni, a i povremenim puštanjem većeg protoka Đetinje u korist lokalnih vodosistema – koliko mogu pomagali.
I upravo je tu paradoks: dok im komšije presušuju, Užičani zdrave, čiste pijaće vode imaju u izobilju. Kažu dovoljno i za još jedno Užice. Tridesetak kilometara dalje – dva sveta: u gornjem toku Đetinje, uzvodno od Užica, nalazi se pravo vodno blago, velika akumulacija Vrutci, s koje se ovaj grad i za najvećih žega bezbrižno vodom snabdeva. A u donjem toku te iste reke, kod Požege, gde Đetinja sa Skrapežom ulazi u Moravicu, pa Zapadnu Moravu stvaraju – u pijaćoj vodi svi oskudevaju.
Još krajem sedamdesetih, u tadašnjoj državi i Užicu, u to vreme maženom i paženom Titovom gradu, postojala je prava vizija rešavanja ovdašnjeg vodosnabdevanja. Kao da je neko tada mudro naslutio da će dobra pijaća voda biti glavni resurs budućnosti, pa je gradnjom vodoakumulacije Vrutci na nezagađenoj Đetinji, u koju je uloženo više miliona dolara državnih para, napravljen najkorisniji potez za sudbinu grada. Puštanjem u rad ovog vodosistema sredinom osamdesetih, nakon šest godina gradnje, jeste potopljen deo sela Vrutci kroz koji je vodila uska „ćirina” pruga (žitelji su iseljeni), ali je obezbeđeno dugoročno i pouzdano vodosnabdevanje Užica i bliže okoline.
Tu, u gornjem toku Đetinje koju nijedna fabrika do tog mesta ne zagađuje, već dve i po decenije dominira velika betonska brana, visine 77 metara. Iza nje pogled puca na 12 kilometara široku vodoakumulaciju, u kojoj, kad je puna, kako kažu upućeni, ima 55 miliona metara kubnih vode. Ceo kraj se čuva od zagađenja, jer iz ove akumulacije za užički vodosistem svake sekunde ode od 250 do 350 litara kvalitetne vode, zavisno od potreba. Ovih dana, vele nadležni u akumulaciji, isporuka je 270 litara u sekundi. Inače, mogućnosti su znatno veće. Pored užičkih, dovoljne i za potrebe još jednog grada ove veličine. Zna se, recimo, da na manometru sistema u Vrutcima piše da je maksimalan kapacitet i do 800 litara u sekundi.
Zbog svega toga, kad je žeđ stezala komšije, Užičani su im priskakali u pomoć. A u jeku ovih nevolja, iz Požege se, recimo, čulo da bi ovo užičko izobilje iz Vrutaka možda moglo komšijski da se iskoristi, kakvo dugoročnije rešenje osmisli, budući da vodoakumulaciju Svračkovo na Rzavu tek treba godinama graditi, a leta su sve sušnija i bezvodnija. Evo, dakle, prilike da stručnjaci utvrde ima li mogućnosti da čari užičkog „vodnog blaga” osete i drugi, ali ne samo kad zvezda ugreje i nestašica vode kao elementarna nepogoda zapreti.
B. Pejović
[objavljeno: 08/09/2008]