http://www.blic.co.yu/srbija.php?id=64281Oko 1.500 domaćinstava u Užicu bez vode
Nemaju vodu, a platili priključke
Oko 1.500 domaćinstava iz viših zona Užica i prigradskih naselja nema vodu iako su priključke na vodovod platili pre nekoliko godina. Stanari ovih delova grada prinuđeni su da vodu ili kupuju ili uzimaju sa nepouzdanih izvorišta koja često presušuju.
Meštani Bele zemlje, Buara, Bele vode i Lužničke doline prinuđeni su da kupuju flaširanu vodu, ili se uzdaju u bunare ili interne rezervoare koji vuku vodu sa malih izvorišta. U naselju Buar, tri kilometra udaljenom od centra grada i jedan kilometar od fabrike za preradu vode na Cerovića brdu, oko sto porodica nema priključak na vodovod. Suve slavine Buarce ne bi toliko tištile da neki od njih nisu još 1998. godine platili priključak.
- Pre 10 godina 36 domaćinstava platilo je po 1.000 maraka da voda napokon stigne do nas. Međutim, godine prolaze, radovi su odavno krenuli, ali još uvek nema naznaka kada će biti privedeni kraju. Osim para, uložili smo i svoj rad jer smo sami kopali kanale, samo da se cevi što pre postave - kaže Milisav Đerić iz Buara.
U prizemlje kuće njegove komšinice Cvete Ignjatović čestito se ne može ući od boca i kanistera napunjenih vodom koja služi za održavanje higijene i kuvanje.
- Zavisimo od kiše, od maja do prvih snegova slavine su nam suve. Snabdevamo se iz rezervoara pravljenih pre nekoliko decenija kada je ovo bilo malo naselje, koji sada ne mogu da obezbede vodu za sve. I kada vode ima, premda se radi o kišnici, ona nije za piće - kaže Cveta Ignjatović.
Gotovo svaka kuća ovde primorana je da barem jednom u 10 dana od JKP „Bioktoš“ naruči cisternu vode, koja se istače u kućne rezervoare. Jedna ovakva isporuka vode košta oko 2.800 dinara. Računajući cisterne i flaširanu vodu za piće, Buarci kažu da mesečno samo za vodu potroše preko 8.000 dinara.
Iz gradske kase pre nekoliko meseci izdvojeno je 1.800.000 dinara za izgradnju vodovoda prema naseljima Bela zemlja, Kačer, Zabučje i Ljubanje. Oko 150 domaćinstava zahvaljujući ovoj investiciji u međuvremenu je rešilo probleme, ali oko 250 kuća još nije te sreće.
- Sa izvorišta u Kačerskom polju dobijamo vodu koja se samo hloriše, ali se ne prečišćava. Od 2006. godine do danas u osamdeset slučajeva kontrole vode utvrđeno je da je ona neispravna za piće, a o tome nas redovno obaveštava Zavod za javno zdravlje - objašnjava Milenko Mićević, predsednik Režijskog odbora za vodu ovih naselja.
Direktor užičkog „Vodovoda“ Milomir Sredojević kaže da ovo preduzeće nije jedini krivac što Buar i Bela zemlja još nisu priključeni na gradsku mrežu. On objašnjava da Direkcija za izgradnju prilikom planiranja razvođenja vode po pojedinim delovima grada raspisuje konkurs za najpovoljnijeg izvođača, a u oba ova naselja poslovi su povereni drugim firmama.
- Izgradnju crpne stanice na Buaru dobila je firma iz Bajine Bašte koja još nije odradila posao i mi na to ne možemo da utičemo. Druga firma kojoj je povereno pravljenje rezervoara na Cerovića brdu mora da otkloni propuste koje je napravila, jer rezervoar ne drži vodu. Tek kada izvođači radova odrade svoj deo posla, mreža se predaje „Vodovodu“ na upravljanje - kaže Sredojević.
Nema investicija zbog niskih cena
Užice važi za jedan od gradova sa najjeftinijom vodom u Srbiji. Kubik vode za domaćinstva košta 17,25 dinara, privredni sistemi i zanatlije plaćaju je 54,07, a škole 8,8 dinara po kubnom metru. Niska cena vode, navodi Sredojević, ne omogućava ni poslovanje „Vodovoda“ na nuli i zbog toga nema novca za investicije.
Za zamenu azbestnih cevi 400 miliona
Centralne četvrti imaju drugi problem koji će skupo koštati gradski budžet. Sve je učestalije pucanje azbestnih vodovodnih cevi postavljenih pre 30 ili 40 godina. Havarije utiču na restrikcije vode ali i na pucanje asfalta kao što je to pre petnaestak dana bio slučaj u Ulici kralja Petra Prvog.
- Kroz grad je razvedeno 50 kilometara azbestnih cevi koje su dotrajale. Mi smo sačinili program njihove zamene i došli do računice da će nas koštati 400 miliona dinara. To je ogromna suma koju budžet grada ne može da obezbedi, a kamoli sam „Vodovod“ - kaže Sredojević.
Vladimir Lojanica