Izvor:
http://www.politika.rs/rubrike/zivot-i-stil/Putovanja/Bicikl-osvaja-planetu.lt.htmlB
icikl osvaja planetu Ciklo-turizam jedan od najperspektivnijih vidova turizma u budućnosti Svakog vikenda druga destinacija, lepi, manje ili više poznati krajevi Srbije gde provode dan ili dva u miru, zelenilu. Oni na putovanje ne idu konvencionalnim prevozom – autobusom, automobilom ili vozom, već „nakamurom”, „skotom”, „pinarelom”, „bjankijem” i drugim svetski poznatim markama bicikala.
Rista, Spasa, Zoran, Toške, Joca, Maja, Toma i mnogi drugi čine ovu družinu kojima ni 200 kilometara dnevno, a nekima ni godine, ne smetaju da svakog vikenda krenu u turistička istraživanja od Divčibara do Fruške gore, ali i udaljenijih destinacija, i na sjajan, zdrav način pomognu razvoju našeg domaćeg turizma.
Milan Borić, jedan od organizatora, brižljivo vodi kalendar značajnih turističkih manifestacija. Zasavica, Bela Crkva, Karlovci, Zrenjanin, Smederevo, Divčibare, pa bila to „Berba grožđa”, „Dani vina”, „Kupusijada”, „Paradajzijada”, „Slaninijada”, „Ovčarski dani” u Sakulama, uglavnom, sve što se uklapa u njihov biciklistički kalendar. Ova družina promoviše zdrav život, ekologiju, očuvanje prirodnih resursa, ali propagira i izgradnju biciklističkih staza, kao i priključenje naše zemlje na evropske pravce: „Euro velo 6”, „Euro velo 12” ili „Dunavsku biciklističku magistralu”.
Prve godine posle izgradnje na trasi od Bratislave do Budimpešte, ciklo-magistrala dovela je 300.000 biciklista – turista u glavni grad Mađarske. To više nije grupa čudaka, turističkih nomada, koji na pretovarenim biciklima obilaze zemlje Mediterana ili prolaze određenim putevima od severa ka jugu Evrope. Više od dve decenije Evropa, Amerika, Kanada, stari i mladi, parovi ili čitave porodice odlaze na izlete, ali i na dugolinijska putovanja od nekoliko nedelja uz obilazak istorijskih ili turistički značajnih destinacija.
Po podacima ECF (Evropske biciklističke organizacije), više od 100 miliona kraćih ili dužih putovanja ostvari se svakoga dana u Evropi. Skoro 300 miliona biciklista pređe godišnje oko 100 milijardi kilometara, a prosečno svaki građanin Evrope napravi u pedesetak puteva tokom godine od 125 do 200 kilometara biciklom. U zemljama EU je više od 500 bicikala na 1.000 stanovnika, a svake godine se proda 15 miliona novih bicikala. U jednoj od anketa 45,4 odsto Nemaca izjavilo je da na odmor odlazi noseći bicikl ili ga vozeći. Konačna, pa i najzanimljivija cifra za sve turističke privrede sveta jeste podatak da 19 miliona Evropljana letovanje provodi na biciklu putujući biciklističkim rutama širom Evrope.
Turistički stručnjaci od Islanda do Grčke, Italije ili Španije pomno analiziraju ove podatke, koje niko više ne može da zanemari, i pokušavaju da ih ubace u saobraćajne, infrastrukturne ili trgovinske planove. Biciklizam je u čitavom svetu, a posebno u Evropi, pravi hit. Ne samo takmičarski i profesionalni već rekreativni i dugolinijski, koji podrazumeva biciklističke ture širom kontinenta.
Ova vrsta biciklizma značajna je jer razvija turizam u lokalnim zajednicama i privlačnim mikrodestinacijama koje postaju sve interesantnije i donose prihod. Biciklisti sa pratnjom i možda tehničkom podrškom zadržavaju se u jednoj zemlji i po desetak dana a za to vreme jedu po restoranima, spavaju u hotelima ili kampovima i, jednom rečju, troše novac koji sanjaju turistički i hotelijerski radnici širom sveta.
Da ne govorimo o tome da je izgradnja ciklo-magistrala iznedrila nove poslove. Kraj ovih magistrala žive pansioni, kafei, prenoćišta, kampovi, servisi, prodavnice... i zapošljavaju mnogo ljudi. Dakle, na bicikliste treba obratiti pažnju i napraviti uslove da se poboljša zdravlje nacije, ali i pružiti mogućnost za razvoj turizma u lokalnim zajednicama jer ovaj način aktivnog odmora osvaja planetu .
Ištvan Dekanj
[objavljeno: 27/08/2008.]