Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Užice na Internetu
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Bulevari i magistrale opasni za bicikliste  (Pročitano 1647 puta)
radnik
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
radnik
Mesto: Užice
Lokacija: Omladinska
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Blizanci
Poruke: 378



« poslato: 19.02.2009. 19:05:04 »

Stanke je uvaženi član našeg foruma

Izvor: http://www.blic.rs/beograd.php?id=76483

Bulevari i magistrale opasni za bicikliste
Autor: G. S. | Foto:Zvezdan | 29.01.2009. - 08:59



U Beogradu nije bezbedno voziti bicikl, slažu se zaljubljenici u ovaj sport kojih u glavnom gradu ima više od 100.000. „Crne tačke“ su velike raskrsnice, široki bulevari i prometne ulice pored kojih ne postoje biciklističke staze, a sve više biciklista strada na neosvetljenim magistralnim putevima na prilazima gradu.

Mirko Đ. (61) poginuo je preksinoć u Vojvođanskoj ulici kad je na njega naleteo kombi „mercedes vito“. Da li je vozač kombija udario biciklistu zbog toga što bicikl nije bio osvetljen ili iz drugih razloga (pominje se da je vozač kombija bio u alkoholisanom stanju) utvrdiće istraga. Mesto na kome je poginuo biciklista ukazuje na sve češću pojavu poslednjih godina. Magistralni putevi prema prigradskim opštinama sve više se pokazuju izuzetno nebezbedni, a nesreća u Vojvođanskoj je samo jedna u nizu. Pre tri godine u Ulici Veljka Lukića Kurjaka poginuo radnik mađarske ambasade vozeći bicikl, a godinu dana kasnije i stanovnik Novih Banovaca. Osim neosvetljenih magistrala za ovu vrstu dvotočkaša posebno su opasne velike raskrsnice.

- U raskrsnicama je najopasnije. To su crne tačke za bickiliste. Problem je što nas drugi učesnici u saobraćaju ne vide kao ravnopravne. Koliko sam puta pomislio, dok vozim bicikl, da su vozači automobila jednostavno zaboravili ili uopšte ne znaju pravilo desne ruke. Bezbroj puta mi se dogodilo da me ne propuste ili bolje reći uopšte ne primete kao učesnika u saobraćaju - kaže Dragan Stanković, sekretar udruženja biciklista „Ciklo svet”.
Kad padne mrak biciklista koji nema prednje i zadnje svetlo nije uočljiv. Nesmotrenost i neodgovornost počinje time što bicikli nemaju odgovarajuća svetla, biciklisti slušaju mp3 plejera u toku vožnje, ne nose kacige, a završava neopreznom vožnjom kroz kolone aubomobila.
- Ko vozi neosvetljen bicikl glava mu je u torbi. Prednje i zadnje svetlo je obavezno, a tu su i različite vrste uređaja koji pomažu da se na mračnim delovima puta biciklista lakše primeti - kaže Stanković i dodaje da su biciklisti najčešće krivi za nezgode jer su nepažljivi, neobučeni, a ponekad i drski u vožnji.
U uređenim državama naplaćuju se kazne za ”neosvetljene” a cifre su paprene. U Japanu, na primer, biciklista koji krši propise plaća kaznu u iznosu od 180 dolara pa naviše u zavisnosti od vrste prekršaja. Nešto slično moglo bi se dogoditi i kod nas ali tek nakon izglasavanja novog Zakona o bezbednosti u saobraćaju koji će propisivati obavezno nošenje kacige. Biciklisti procenjuju da ih u Beogradu ima i više od 100.000, a tek neznatan broj njih nosi zaštitu na glavi.
- Meni je kaciga bukvalno spasila glavu. Pao sam sa bicikla i video da je kaciga potpuno smrskana. Da je nisam imao na glavi verovatno bi mi glava ličila na kacigu. Bolje je da odereš rukavicu ili kacigu nego ruku ili glavu - kaže Dragan Stanković.
Sačuvana
radnik
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
radnik
Mesto: Užice
Lokacija: Omladinska
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Blizanci
Poruke: 378



« Odgovor #1 poslato: 05.03.2009. 20:46:51 »

Za download: http://www.amss.org.yu/html/novosti/zbs-08.pdf

НАЦРТ ЗАКОНА О БЕЗБЕДНОСТИ САОБРАЋАЈА НА ПУТЕВИМА

Takođe, treba videti : Zakon o osnovama bezbednosti saobraćaja na putevima (izvod za bicikl)
Izvor: Zakon o osnovama bezbednosti saobraćaja na putevima

(Objavljen u "Sl. listu SFRJ", br. 50/88, 63/88, 80/89, 29/90 i 11/91
i "Sl.l.SRJ" 34/92,13/93,24/94,41/94 i 28/96) ...
Sačuvana
radnik
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
radnik
Mesto: Užice
Lokacija: Omladinska
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Blizanci
Poruke: 378



« Odgovor #2 poslato: 11.03.2009. 15:08:28 »

Izvor: http://www.blic.rs/srbija.php?id=82115

Da ne otvaram novu temu, radi se ponovo o bezbednosti... naravno svaka sličnost sa užičkim biciklistima je isključena.

Pijani Zaječarci sve češće ugrožavaju saobraćaj
Voze bicikl i sa tri promila alkohola u krvi
Autor: S. Božinović | Foto:S. Božinović | 06.03.2009. - 05:00

ZAJEČAR - Policija u Zaječaru je za poslednjih godinu dana zatekla više od 160 ljudi koji su pijani vozili bicikl i doveli u opasnost i sebe, ali i druge vozače. Pijani biciklisti sedaju na dvotočkaše čak i kada u krvi imaju preko tri promila alkohola, a najčešći izgovori kada ih saobraćajci zaustave jesu da su „mnogo pijani, pa ne mogu peške do kuće” i da „bicikl nije automobil, pa mogu da ga voze pijani”.

- Pre četiri godine imali smo zabeleženih 28, a prošle godine 163 osobe koje su upravljale biciklom pod dejstvom alkohola, najčešće preko dva promila. Imali smo slučaj jednog bicikliste koji je toliko krivudao posred kolovoza, pokušavajući da vozi sredinom bele linije, a u krvi je imao 3,26 promila alkohola. Uglavnom su u pitanju ljudi srednjih godina i mnogi od njih imaju po nekoliko kazni za vožnju ovim dvotočkašem u pijanom stanju. Imamo i rekordera, sedam puta smo ga hvatali. Nedavno su kaznu platile i dve žene koje su vozile bicikle pa se sudarile, a jedna od njih je imala 1,2 promila alkohola u krvi - kaže Dragan Stojanović, policijski inspektor u odeljenju zaječarske saobraćajne policije.
Najčešće kazne za ovakve prekršaje su do 10.000 dinara, ali to ne sprečava vesele bicikliste da ponove svoje egzibicije, ne obraćajući pažnju da time mogu ugroziti nečiji život. Policija je imala i „klijente” koji su, čim ugledaju patrolu, bacali bicikl i pokušavali da pobegnu, ali su samo teturali zbog pijanstva.
Prema zakonu, svaki pad sa bicikla spada u ugrožavanje bezbednosti u saobraćaju i kažnjava se novčanom kaznom do 25.000 dinara.
Zaječarskim vozačima već su preko glave biciklisti koji lelujaju kolovozom.
- Vozio sam ulicom Sedmi septembar, a ispred mene je sredinom trake krivudao biciklista. Videlo se da je pijan. Odjednom je samo pao, bicikl preko njega, umalo ga nisam pregazio. Ukočio sam i stajao u šoku, a on je hladno ustao i pokušao opet da sedne na bicikl. Uspeo je tek iz petog pokušaja i nastavio da leluja sredinom trake. Policija sve treba da ih kazni i to najstrožom kaznom, jer u razgovoru sa prijateljima sam čuo da su ovakvi slučajevi postali svakodnevni - kaže Zaječarac Časlav Rajković.
Prema rečima saobraćajnog inspektora Stojanovića, ukupan broj saobraćajnih prekršaja se povećava iz godine u godinu, i to od pet do deset odsto. Prošle godine bilo je 2.417 prijava za prekoračenje brzine, 992 za vožnju pod dejstvom alkohola, 7.250 zbog nevezivanja sigurnosnih pojaseva.

Trezan pao s bicikla, pa platio kaznu
Zaječarcu Milanu Paunkoviću vožnja bicikla donela je anegdotu koja se uz smeh prepričava među njegovim prijateljima, jer je jedan od retkih koji je potpuno trezan pao sa bicikla, polomio butnu kost i platio prekršajnu kaznu od 1.000 dinara.
- Krenuo sam na posao na benzinsku pumpu kad je ispred mene iz jednosmerne ulice izletela gospođa koja je takođe vozila bicikl. Naglo sam ukočio, bilo je klizavo zbog kiše, pa sam pao. Gospođa je bila korektna, odmah mi je pritrčala, stala pored mene i - to joj neću nikada zaboraviti - pozvala policiju - kroz smeh i Milan. Policija je stigla, kaže ovaj mladić, za dva minuta, a gospođa je odmah pobegla u nepoznatom pravcu. Tako je kaznu platio samo on.
- Slomio sam butnu kost i zbog toga, nakon operacije, odležao bolovanje sedam meseci. Na biciklu nije bilo ogrebotine, ali mi od onda ne pada na pamet da ga vozim - kaže Milan.
Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  



Užice na Internetu
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 3.609 sekundi sa 32 upita.