http://www.danas.rs/vesti/srbija/hronika/vodosnabdevanje_grada_normalizovano.73.html?news_id=155966Nakon velike havarije na vodosistemu Užica
Vodosnabdevanje grada normalizovano
Kvar na magistralnom cevovodu nedaleko od brane Vrutci, petnaestak kilometara od Užica, koji je u subotu izazvao nestašicu vode u najvećem delu grada, saniran je juče i, kako tvrde u užičkom Vodovodu, vodosnabdevanje je normalizovano u najvećem delu grada.
- Sistem još uvek nije u potpunosti stabilizovan, pa je moguće da negde ipak ima problema, jer su rezervoari u pojedinim naseljima ispražnjeni, a juče do prepodnevnih časova nisu bili napunjeni - rekao je Danasu Milomir Sredojević, direktor užičkog JKP Vodovod, a potom istakao da je ceo sistem trebalo da bude stabilizovan do juče popodne.
Inače, u noći između četvrtka i petka pukle su tri azbestne cevi prečnika 700 milimetara na magistralnom pravcu, koji sirovom vodom iz akumulacije Vrutci snabdeva Fabriku vode na Cerovića brdu. Grad tada nije osetio nestašicu vode, jer je u pogon pušten stari vodozahvat sa Velike brane u Turci, koji je služio za snabdevanje do osamdesetih godina kada je izgrađena brana Vrutci. Međutim, i na tom pravcu u subotu pre podne dogodila se havarija zbog pucanja ventila na crpnoj stanici, pa je to bio uzrok što najveći deo grada nije imao vodu. Ipak, ekipe užičkog Vodovoda uspele su da otklone kvar, tako da je veći deo grada u subotu kasno popodne dobio vodu. Juče su zamenjene naprsle cevi na magistralnom cevovodu, a snabdevanje iz glavnog vodovoda polako se normalizuje.
- Azbestne cevi koje su pukle zamenili smo azbestno-betonskim cevima. Međutim, taj cevovod u dužini od tri kilometra je od azbestnih cevi i postoji stalna opasnost od njegovog pucanja, pa je potrebno ceo taj krak zameniti čeličnim cevima - objasnio je Danasu direktor Vodovoda, a potom naveo da su dotrajale azbestne cevi u užičkom vodovodu veliki problem. - U gradu postoji 50 kilometara azbestih cevi, čija je zamena naeophodna. Imamo program sanacije i rekonstrukcije vodomreže, ali za zamenu azbestnih cevi, koje su stare više od 25 godina, potrebno je oko 560 miliona dinara - kaže Sredojević.
Autor: N. Kovačević