Kao dete iz uciteljske porodice
Klara Cetkin verovatno nije pomisljala da ce u zivotu ostvariti velika dela. Zainteresovana za socijalisticki pokret jos u mladosti dospela je do polozaja postovanog saradnika Engelsa i Lenjina, rukovodila je zenskim proleterskim pokretom na razmedi 19. i 20. veka.
Na njenu inicijativu, na Drugoj medunarodnoj konferenciji zena socijalistkinja odrzanoj u Kopenhagenu 1910. godine odluceno je da se 8. mart obeljezava kao Dan zena. U znak sjecanja na velike demonstracije Amerikanki koje su godinu dana ranije na taj datum demonstrirale zahtijevajuci opste pravo glasa.
Ideje koje su promovisale bile su i solidarnost muskaraca i zena, zastita na radu, zakonsko izjednacavanje pripadnika oba pola, ukidanje trgovine belim robljem, zastita dece.
Prvi put je 8. mart proslavljen vec sledece, 1911. godine i to u Nemackoj, Austriji, Danskoj, Svajcarskoj. Ruskinje su ovaj dan premijerno obelezile dve godine kasnije, 1913.
Socijaldemokratkinje Srbije su, kao u Nemackoj, vec 1911. godine simbolicno praznovale, a prva znacajnija proslava odrzana je 1914. godine u Narodnom domu u Beogradu.
Danas Medunarodni praznik zena slavi se na razlicite nacine sirom planete, bez obzira na drustveno uredenje drzave.