http://www.danas.co.yu/20060410/ekonomija1.html#3Tranziciona priča užičke štamparije Rujno
Ko će platiti hipoteku od 9,3 miliona dinaraUžice - Radnici užičke štamparije Rujno, zatražili su od državnih organa da privole vlasnike tog preduzeća, Mikicu Grbića iz Užica i Milenka Filipovića iz Požege, da od svoje lične imovine plate hipotekarni dug koji od ove firme potražuje Direkcija za robne rezerve. Oni su saopštili da su vlasnici potpisali ugovor sa Direkcijom o nabavci 135 tona roto-papira, a kao garanciju pod hipoteku ponudili tri zgrade ovog preduzeća. Za ugovor i hipoteku, kako su svedočili, nisu znali ni radnici ni manjinski akcionari, dok Direkcija za robne rezerve nije, posredstvom suda, zatražila ispunjenje hipotekarne obaveze, o čemu su obavestili SUP Užice.
Sporna privatizacija
Većinski kapital štamparije Rujno prodat je na aukciji u maju 2003. godine za oko 5,2 miliona dinara Mikici Grbiću iz Užica i Milenku Filipoviću iz Požege. Zbog neispunjenih obaveza, kupoprodajni ugovor je prvi put raskinut u junu 2004. godine, ali su vlasnici uložili žalbu Višem trgovinskom sudu u Beogradu, pa je spor, kako su radnici podsetili, trajao sve do 16. marta ove godine, kada je ugovor ponovo raskinut. Milenko Filipović je najavio žalbu i na to rešenje.
- Hipoteka glasi na 9,3 miliona dinara, a vrednost papira je 4,2 miliona dinara. Od navedene količine papira, 116 tona nije ušlo u naše preduzeće, niti znamo gde je papir završio. Za ostatak je napravljena faktura na užičku firmu Revnost, čiji je vlasnik Mikica Grbić. Oni su uzeli novac pa je logično da hipoteku treba naplatiti iz njihove lične imovine a ne iz imovine preduzeća - poručila je u ime zaposlenih Jadranka Tanasković. Svedočeći o svojoj postprivatizacionoj agoniji, radnici Rujna tvrde da su dve godine radili bez plata, doprinosa, naknada za bolovanje i godišnje odmore. Mnogi od njih napustili su firmu, zbog pritisaka, a pre odlaska morali su da potpišu da se odriču otpremnina. Zato sada od 105 radnika, koliko ih je bilo pre privatizacije, u preduzeću radi samo njih 15.
S druge strane, Milenko Filipović, jedan od vlasnika Rujna koji je u decembru prošle godine napustio preduzeće, od kada, kako kaže "grupa radnika upravlja firmom", u razgovoru za Danas potvrđuje postojanje spornog ugovora, za koji navodi da je zakonit jer je odluku o tome doneo Upravni odbor. On, međutim, naglašava da zakonski nije moguća naplata dugova iz njegove lične imovine, jer je to dug preduzeća.
- Ugovor sa Direkcijom za robne rezerve potpisan je kako bi se namirili dugovi napravljeni u periodu pre privatizacije. Stari dug smo izmirili ali je napravljen novi i ne vidim šta je tu nezakonito ako je hipotekarna obaveza po tom ugovoru reprogramirana poravnanjem i odložena na 24 meseca - ističe Filipović.
On tvrdi da je poslovodstvo Rujna tajno, bez odluke Upravnog obora, petnaest dana pre privatizacije, prodalo dve mašine, koje su predstavljale 70 odsto štamparskih kapaciteta preduzeća.
- Firmu smo kupili u maju 2003. godine, a za tu prevaru saznali smo tek nakon osam meseci. Reč je, dakle, o klasičnoj prevari, jer država nam je na aukciji prodala deo imovine, koji je već bio prodat i o tome posedujem dokaze. Činjenica je, takođe, da smo sa poveriocima napravili poravnanja i uspeli da pokrijemo oko 40 odsto dugovanja - konstatovao je Filipović.
Nenad Kovačević