http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=10305Прва приватизација једног јавног предузећа
„Вести” чекају купца
Новинска кућа располаже са око хиљаду квадрата пословног простора у центру Ужица
УЖИЦЕ – Ужичка новинска кућа „Вести”, са 23 запослена у листу основаном пре шест и по деценија, скоро упола млађом радио станицом и службама, прво је јавно предузећа у Србији које је на корак до приватизације. Најављено је да се 30. новембра одржава аукцијска продаја „Вести” и у Ужицу има прилично знатижељних који би да подробније сазнају појединости око те продаје и шта у мираз носи ова „удавача”.
Нешто се о томе зна, али и недоумица има, јер испред првог у неком послу никад нема праксе да утаба јасан пут и искуства покаже. Ипак, на сајту Агенције за приватизацију могло је ових дана да се прочита да се 30. новембра продаје 70 одсто капитала Јавног предузећа „Вести”, по почетној цени од 3.532.000 динара. Сасвим јефтино, мада...
– Поред тога, обавеза будућег власника је да у првој години минимално инвестира 3.436.000, а ту је и измирење дугова предузећа који ће након приватизације износити око шест милиона динара – објашњава Љиљана Костадиновић, директорка ЈП „Вести”. – Ово предузеће је до 1997. године било друштвено, па је трансформисано у јавно и од тада је капитал постао државни. „Вести” су у својству носиоца права коришћења капитала.
Тај капитал, зна се овде, заиста је атрактиван. Пословна зграда новинске куће, са двадесетак канцеларија (од којих је већи део одавно издат под кирију) у центру је Ужица и ту је на располагању 1.034 квадрата пословног простора. Поседује се и зграда радио-станице на Белој Земљи код Ужица (кућа са предајником на 228 квадрата) и зграда радио-станице на Јеловој Гори (кућица са предајником, на 43 квадрата). Све то „Вести” користе као носилац права, а пословним простором у центру Пожеге, што је такође део укупне имовине, газдују као држалац.
Речју, свега 40 хиљада евра почетне цене (и још нешто преко сто хиљада осталих обавеза) за толики иметак. У граду где за те паре ни обичан стан не може да се купи. Али, питање свих заинтересованих за власништво над „Вестима”, а таквих има међу имућнијим Ужичанима (не толико због медијског утицаја, колико због пословног простора) увек је исто: шта добијамо куповином? Да ли само право коришћења над 70 одсто капитала „Вести” или право својине на ту имовину?
Ту, изгледа, још има нејасноће. Ни у „Вестима” се тренутно не може добити поуздан одговор на ту недоумицу. По речима Љиљане Костадиновић, питање је шта држава продаје, јер у оваквим примерима још нема правне праксе.
– „Вести” су саме, својим приходима кад су биле друштвено предузеће, све ово изградиле. Видећемо како ће се држава око тога поставити, одговор је у Агенцији за приватизацију. Све, можда, ваља повезати са доношењем новог Устава, који укида друштвену и потпуно установљава приватну својину. Хоће ли право коришћења фигурирати и кад Устав буде донет у нашем систему, врло је дискутабилно – истиче директорка „Вести”.
Трагом тога, сваки потенцијални купац који у Агенцији за приватизацију потражи одговор на ту недоумицу – шта добија куповином ужичких „Вести” – може сазнати да ће за који дан (требало је то да буде у прошли петак, али није) бити у новинама објављен јавни позив о аукцији те фирме, заказаној за 30. новембар. Рећи ће вам тамо и то да су на сајту Агенције биле објављене појединости око продаје „Вести”, али су (ко зна зашто) скинуте са сајта. Потврдиће вам и да је ово прва приватизација јавног предузећа у Србији. А на главно питање да ли власник добија право коришћења или својине на имовину, добија се кратак одговор: он стиче право које је имало предузећа, дакле право коришћења. Наравно, наглашавамо да је реч о неформалном разговору човека који се заинтересовао за куповину „Вести” са службеницима из Агенције за приватизацију. А упућени у Ужицу још причају да и међу људима у тој агенцији нису баш увек иста мишљења у вези са овом дилемом.
Било како било, подробније појединости око судбине најстарије ужичке новинске куће испливаће, свакако, наредних дана. Обавеза потенцијалних купаца је да у року од 15 дана од објаве јавног позива купе документацију и потом положе депозит који износи 1.776.000 динара.
Б. Пејовић
[објављено: 26.10.2006.]