http://www.blic.rs/srbija.php?id=81658Studija o saobraćaju u Užicu
Dele centar grada na dve parking zone
Parkirališta u Užicu biće podeljena u dve zone, predvidela je studija o saobraćaju koju je usvojilo Gradsko veće. Prva, crvena zona, obuhvatiće centar grada i u njoj će parkiranje biti ograničeno na 120 minuta, dok u plavoj zoni neće biti vremenskog ograničenja. U gradskoj vlasti kažu da je rano za procene koliko će u zonama koštati parkiranje, a nadaju se da će ovaj sistem zaživeti do kraja godine.
Na zone će biti podeljen deo grada od Narodnog muzeja prema plaži, između Đetinje s jedne i Kosovske ulice s druge strane.
- Ovaj deo grada biće podeljen na dve zone, sa ukupno oko 1.200 parking mesta, i u obe će se parkizni naplaćivati. U prvoj zoni vozila će maksimalno moći da se zadržavaju dva sata, a u drugoj neće biti ograničenja. Van područja ove dve zone parking mesta će se slobodno koristiti bez naplate - kaže Đorđe Mijušković, pomoćnik gradonačelnika zadužen za saobraćaj. On kaže da će svi vozači u crvenoj zoni morati da pomere automobile po isteku ograničenja od dva sata ili će ih odneti pauk.
- Ovim ćemo, između ostalog, rešiti i pitanje mnogobrojnih automobila koje vlasnici danima ne pomeraju sa parkinga, nudeći ih na prodaju - kaže on.
Mijušković navodi da je još rano da se precizira koliko će koštati parkiranje u zonama i kaže da će stanari ovih delova grada dobiti parking karte koje će im omogućiti parkiranje u ovim zonama. Mijušković kaže da će svako deseto mesto biti rezervisano za osobe sa invaliditetom kojima parkiranje neće biti naplaćivano.
- Naplata parkinga vršiće se prodajom kartica na kioscima, kao i putem SMS-a. Prva faza primene studije koštaće oko 35 miliona dinara i u nju su uračunati troškovi uređenja, asfaltiranja i obeležavanja parkirališta, nabavka SMS sistema, obuka radnika i kupovina još jednog pauka, čija se vrednost procenjuje na oko osam miliona dinara - kaže Mijušković.
Sa primenom studije koja će rešiti pitanje parkiranja saglasna je i užička policija. Kako za „Blic” kažu izvori iz policije, u gradu ima oko 20.000 registrovanih automobila.
- Policiji su trenutno vezane ruke po pitanju uklanjanja vozila koja vlasnici danima drže na parkinzima nudeći ih na prodaju, a ovo pitanje studija dobro reguliše. Osim bolje protočnosti saobraćaja, uvođenje dve zone doprineće da se veći deo posla iz ruku policije prenese u nadležnost komunalnih inspekcija - kaže naš sagovornik.
Prva zona
Pod prvu gradsku zonu, u kojoj ima oko 400 parking mesta, potpašće ulice Petra Ćelovića, Vukole Dabića, Dečanska, veći deo Ulice Dimitrija Tucovića, Slanuška, Kralja Petra prvog iznad Trga partizana, zatim Ljube Stojanovića i Omladinska kroz naselje Megdan. Prvoj zoni pripali su i parkinzi iznad „Simpovog” salona, ispred hotela „Palas”, kod PIO fonda i na Trgu Svetog Save.
Druga zona
Druga zona, u kojoj ima oko 800 parking mesta, obuhvatiće Ulicu kneza Lazara duž zgrade „Froteksa”, deo Ulice Dimitrija Tucovića, od krčme „Era” do „Maksija”, ulice Mihajla Pupina, Momčila Tešića, Lipa, Kosovsku, Mališe Atanackovića, Dositejevu i Strahinjića Bana, kao i parkinge kod autobuske i železničke stanice, kod Gradskog stadiona, Tehničke škole „Radoje Ljubičić”, Javnu garažu i dva parkinga na Međaju pored Đetinje.
Parkinzi privatnicima ili gradu
Jedna od najvećih nepoznanica vezanih za studiju je pitanje ko će rukovoditi gradskim parkinzima. Za sada postoje tri solucije - da o tome brine JKP „Bioktoš”, da se parkinzi povere privatnom preduzeću, i kao treća opcija razmatra se mogućnost formiranja mešovitog preduzeća u koje bi kapital uložili i gradska uprava i privatnik.
Autor: Vladimir Lojanica