U pravu ste obojica. Moja greška je u tome što sam pošao od pretpostavke da su ljudima poznate opasnosti spalionice otpada. U stvarnosti je suprotno, “99% građana Užica slabo poznaje tu oblast”. Zašto? Pa zbog nedostatka KONKURENCIJE ili ALTERNATIVE, što reče Vlad. Konkurencija u ovom slučaju bi trebalo da bude ozbiljno ekološko udruženje koje, koliko vidim, Užice nema.
Alex, tačno je da je deponija sama po sebi, takva kakva je, opasnost i zatrpavanje problema za buduće generacije. Medjutim, izbor spalionice je najprimitivnije i najopasnije rešenje koje tu opasnost, videćete, transformiše u nešto mnogo perfidnije, dalekosežnije i strašnije.
Ovo je deo letka koji smo mi u Kosjeriću delili 2003. godine, malo je poduže ali vredi pročitati:
Spaljivanjem otpada u okolinu se ispuštaju:
-otrovni azotni oksidi (NOx)
- otrovni teški metali (živa, kadmijum, olovo, arsen, talijum) iz ostataka industrijskih proizvoda.
- dioksini i furani koji spadaju među najotrovnije poznata jedinjenja.
Posledice po ljudsko zdravlje:
Ove supstance su kancerogene (uzokuju rak), većinom su vrlo otrovne, uništavaju obrambeni sastav organizma, uzrokuju genetičke promene (oštećenja) u ljudi svih starosnih doba (od embriona i nerođene dece do odraslih) a naročito kod muškog fetusa, uzrokuju teška oštećenja tkiva, agresivno ponašanje, smanjenje koeficijenta inteligencije i psihičke poremećaje.
Dioksini su jedni od najsnažnijih otrova i visokokancerogene supstance. Najopasniji dioksin (TCDD) naučnici nazivaju najotrovnijim malim molekulom na planeti. Delotvorniji je 11 000 puta od smrtonosnosnog otrova natrijum cijanida, a deluje već na sto milijona puta nižoj količini Osim što uzrokuju rak, dioksini uništavaju vitalne funkcije ljudskih i životinjskih reproduktivnih organa, izazivaju sterilnost, oštećenja gena (naročito kod muškog fetusa) hormonalne poremećaje, poremećaje rasta, poremećaje imunološkog sistema, oštećenja mozga i anomalje kod novorođenčadi i dece.
Dioksini u čovekov organizam dospevaju iz hrane životinjskog i biljnog porekla, iz zagađenog vazduha, vode ili dodirom. U hranu dospevaju iz zagađene okoline. Akumuliraju se u čovekovom organizmu jer ih organizam ne može razgraditi ili izlučiti na neki od prirodnih načina. Ženski organizam raspolaže jedinstvenim mehanizmom izlučivanja dioksina i to izlučivanjem mleka dojenjem.
Dioksini se akumuliraju u grudima žena (i u masnim tkivima uopšte) i tokom dojenja se oslobađaju (zbog hormonalnih promena u tom periodu). Tako dojena deca “piju” majčino mleko maksimalno obogaćeno dioksinima i mogu biti izložena 10-20 puta većim dozama dioksina od odraslih. Bebe koje su izložene dioksinu pre rođenja su 100 puta više podložne njegovom uticaju nego odrasli.
Dioksin je jedna od primesa defolijanata (sredstava za uništavanje vegetacije, a posredno i ljudi) koji su Amerikanci koristili u Vijetnamu. Taj dioksin danas, kao i pre 40 godina, truje lanac ishrane, uzrokuje anomalije kod dece, mentalnu retardaciju, gastronomske poremećaje, višak udova i prstiju kod novorođenčadi i napukline tkiva.
Bio je pakovan u narandžastu burad, pa otuda naziv "agent orange", da ne bude zabune:
http://www.youtube.com/watch?v=Vyqm-aQqUjw